banner15

İdomeni'de 300 sığınmacı yaralandı

İdomeni'de sığınmacılara gaz ve plastik mermiyle yapılan müdahalede 300 kişinin yaralandığı bildirildi

İdomeni'de 300 sığınmacı yaralandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni'de yaşanan polis müdahalesinde, aralarında çocukların da bulunduğu 300 sığınmacının yaralandığını bildirdi.

Yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'ın, Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında sınırı geçmeye çalışan sığınmacılara yönelik yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası kullanıldığı bildirildi.

Örgütün, yoğunluk sebebiyle iki sağlık birimi daha kurduğu ifade edilen açıklamada, en az 10 kişinin Makedon polisi tarafından yaklaşık bir saat dövüldüğü, 40 kişinin ise plastik mermilerle yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada, 5 ila 15 yaşlarında 30 çocuğun gazdan etkilendiği, 200'ü solunum problemleri yaşayan yaklaşık 300 kişinin MSF doktorları tarafından tedavi edildiği bildirildi.

MSF'nin Yunanistan temsilcisi Jose Hulsenbek, bir aydan fazla süredir sınırda bekleyen sığınmacılarda büyüyen bir gerilim ve öfkenin hakim olduğunu ifade ederek "Yaşananlar, Avrupa'da insani koruma ve güvenlik arayışı içinde olan insanlara bunu sağlayamayan Yunanistan'da binlerce insanın sıkışıp kalmasının kaçınılmaz bir sonucudur" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 12:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48