banner39

İflastan kaçışa hücum

İngiltere'de iflasa alternatif olarak nitelendirilen DRO'ya başvuranların sayısında meydana gelen artış şaşırttı

Avrupa 04.08.2012, 04:25 04.08.2012, 09:32
İflastan kaçışa hücum

İngiltere ile Galler'de iflas edenlerin sayısıyı 2003'ten bu yana en düşük düzeye gerilerken, borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı artış gösterdi.

2012 yılının ikinci çeyreğinde iflas eden kişilerin oranı yüzde 27 oranında gerilerken, iflasa alternatif sağlamak amacıyla yürürlüğe giren DRO'ya başvuranların oranı yüzde 10 oranında arttı.

Yılın ikinci çeyreğinde İngiltere ve Wales'de 27,390 kişi iflas etti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10'luk bir düşüşe işaret ediyor.

Money Advice Trust CEO'su Joanna Elson, iflas etmek için ücretlerin fazla olmasının vatandaşların DRO'ya yönelmesine ya da kar etmeden varlıklarını sürdürmeye devam etmeye zorladığını belirtti.

İngiltere'de iflas başvurusunda bulunanların 700 sterlin ödeme yapması gerekiyor. Bu ücreti ödemekten kaçınan kurumlar finansal darboğazın içine girmeyi kabulleniyorlar.

İflasa alternatif sağlamak amacıyla 2009 yılında yürürlüğe giren Debt Relief Orders (DRO) adı verilen hızlı ve kolay borç ödeme yönetimi mahkemeye gitmeden, çok daha cüzi bir ücret karşığında vatandaşların borçlarından kurtulmalarına olanak sağlıyor. Sisteme başvuruda bulunabilmek için borçlunun borçlarını ödeyemeyecek durumda olmasını ispat etmesi ve toplam teminatsız borçlarının 15 bin sterlini aşmaması gerekiyor. 

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?