IGMG Bayan Gençlik başkanları Essen'de toplandı

IGMG Gençlik Kadın Kolları Başkanları Almanya’nın Essen şehrinde toplandı, programa yaklaşık 2 bin kişi katıldı

Avrupa 08.06.2011, 15:19 08.06.2011, 15:19
IGMG Bayan Gençlik başkanları Essen'de toplandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa İslam Toplumu Milli Görüş  Kadınlar Teşkilatı’nın şube ve bölge yöneticileri Almanya’nın Essen şehrinde yapılan bir programda biraraya geldi. Yaklaşık 2 bin genç idareci bayan Müslümanın katıldığı programda ilmi konuşmalar, İslam ülkelerinin tanıtımı, tesettür ve moda tasarımlarından örneklerin bulunduğu resim sergisi yeraldı.

Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet birincisi Betül Pür’ün okuduğu Kur’an-ı Kerim’le açılış yapıldıktan sonra, KGT (Kadın Gençlik Teşkilatı) Teşkilatlanma Başkanı Elif Yakaç tarafından yapılan yoklamayla geldikleri ülkenin bayraklarıyla birlikte kürsüye gelen yöneticiler kısaca kendilerini tanıttı.

Daha sonra bir konuşma yapan KGT Genel Başkanı Nurcan Ulupınar, Müslümanların yaşadıkları çevreye faydalı olmaya çalışmalarına rağmen giderek artan ayrımcılığa ve İslam düşmanlığına maruz kaldıklarını belirterek, “Ne yazık ki, bu fikir özgürlüğü ve eleştiri hakkı adı altında bazı yayın organları tarafından körüklenmektedir” dedi.

Ulupınar'ın konuşmasının ardınan Kadınlar Gençlik Teşkilatı'nı tanıtan bir film gösterildi. Filmde; haftalık gençlik toplantıları, Abla-Kardeş Projesi çalışmaları, ev ödevlerine yardım kursları, Kur’an-ı Kerim yarışmaları, tefsir ve meal çalışmaları, kitap okuma halkaları, çalışma grupları, Hilal Gençlik çalışmaları, GEK ismi altındaki Gençlik Eğitim Kursları,TEK ismi altındaki Temel Eğitim Kursları, Açık Camii günleri, ev sohbetleri, sportif aktiviteler, proje ve aksiyon günleri, YES ismi altındakı Yatılı Eğitim Seminerleri, üniversitelilere yönelik faaliyetler, İslam tarihi dersleri çerçevesindeki yurt dışı gezileri gibi KGT çalışmaları da yer aldı.

Filmin ardından günün konuşmacısı Belçikalı Milletvekili Mahinur Özdemir kürsüye geldi. Konuşmasında porgramı tebrik etti ve genç bayanlara kendi hayat öykülerinden örnekler vererek, Müslüman bayanların tahsil ve iş hayatında önüne çıkartılan engelleri aşmalarının mümkün olduğunu söyledi ve mücadeleyi bırakmamalarını önerdi.

Müzik, tiyatro ve kısa film gösterimlerinden sonra Kadınlar Teşkilatı Başkanı Zehra Dizman, eski Genel Başkan Yavuz Çelik Karahan ve IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün birer selamlama konuşması yaptılar ve Kadınlar Gençlik Teşkilatı'na desteklerini ifade ettiler.

KGT Bölge Gençlik Başkanlarına ve eski başkanlara şimdiye kadar yapmış oldukları çalışmalardan dolayı plaket takdim edildi. Programın son bölümünü oluşturan İdareciler Günü katılımcıları arasında Umre ve Türkiye gezisi çekilişi gereçekleştirildi. Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?