banner15

İGMG'nin Somali'ye yardımı sürüyor

Somali ve Kenya'ya 30 kişilik bir ekip gönderen İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı, bölgeye yardım malzemesi göndermeye devam ediyor

İGMG'nin Somali'ye yardımı sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, Somali'ye yardım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Ergün, "Somali'ye yardım çalışmalarımız hızla devam ediyor" başlığıyla yayımladığı yazılı açıklamada, başta Somali olmak üzere, çeşitli Afrika ülkelerinde açlık ve sefaletten ölen insanların yardımına koşmak için başlatılan yardım kampanyasının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

Kampanya kapsamında yarın otuzdan fazla yardım gönüllüsünün bölgeye intikal edeceğini, 23 Ağustos'ta da İstanbul'dan Kenya'ya kargo uçağıyla acil yardım gönderileceğini kaydeden Ergün, "IGMG olarak Afrika'daki insanlık dramının duyulduğu ilk günlerde Fitre-Zekat Mağdurlar Fonumuzdan acil yardım gönderdik. Yaşanan dramın büyüklüğü ve insanların çektikleri olağanüstü ıstırap, bizleri daha geniş kapsamlı bir yardım kampanyası başlatmaya yöneltti" ifadesini kullandı.

Kampanya vesilesiyle ellerine ulaşan yardımları zaman kaybetmeden yerine ulaştırmaya çalıştıklarını belirten Ergün, "22 Ağustos tarihinde otuzun üzerinde yardım gönüllüsünden oluşan ekibimiz, Kenya, Somali, Etiyopya ve Cibuti'deki mülteci kamplarına yardım götürecektir. Kenya dışındaki yerlerde yardımlar nakit olarak aktarılacak, ihtiyaç duyulan gıda ve ilaç yardımları yerel ülkelerden temin edilerek gönüllülerimizce dağıtılacaktır. 23 Ağustos'ta ise İstanbul'dan Kenya'daki mülteci kamplarında yaşayan mültecilere ulaştırılmak üzere THY'den kiraladığımız kargo uçağıyla acil yardım gönderilecektir" bilgisini verdi.

Bu çalışmaların yanı sıra Somali'deki hükümet yetkilileriyle de görüşmeler yaptıklarını bildiren Ergün, yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bölgede güvenliğin sağlanabilmesi durumunda, insanların geçimlerini sağlayacak kalıcı yatırımlar için ayrıca bir kampanya düzenleyerek, bölge halkının temel ihtiyaçlarını devamlı bir biçimde karşılayacakları küçük imkanlar oluşturacağız. Trilyon dolarları bulan savaş bütçelerini kısa sürede onaylayan devletler, maalesef birkaç milyar dolarlık insani yardım konusunda duyarsız kalmaktadırlar. Bu durumda açlık ve sefaletten ölen insanların yardımlarına koşma görevi, dayanışmayı önemseyen, muhtaç ve mağdurların acılarını yüreğinde hisseden, dini, dili, rengi, ırkı ne olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan yardım elini uzatan IGMG gibi sivil toplum kuruluşlarına düşmektedir. Bizler de Peygamber Efendimizin 'Komşusu açken, tok yatan bizden değildir' düsturunu şiar edinmiş bir kuruluş olarak, üzerimize düşen bu önemli görevin bilinciyle yardım kampanyamıza ve bölgeye yardımları ulaştırmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35