banner39

İHA suikastlerine Alman istihbaratından destek

Alman dış istihbarat teşkilatı BND, ABD'nin hedefli öldürme operasyonları için, hedef şahısların cep telefonu bilgilerini NSA'ya vermiş.

Avrupa 12.08.2013, 11:33 12.08.2013, 11:33
İHA suikastlerine Alman istihbaratından destek

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın dış istihbarattan sorumlu 'Federal Haber Servisi' BND, Amerikan droneleri tarafından yapılan operasyonlarla öldürülen bazı kişilerin cep telefonu bilgilerini NSA'ya verdiğini itiraf etti. BND tarafından yapılan açıklamada, 'Askeri operasyonların yönlendirilmesi için yardım edildiği' ifade edildi.

Cuma günü Alman birinci televizyon kanalı ARD'nin 'Panorama' isimli programı ve 'Süddeutsche Zeitung' gazetesinin konuyla ilgili araştırma sonuçları kamuoyuna duyurulmuştu. Bu bilgilere göre BND, örneğin bazı kişilere ait cep telefon numaraları gibi bilgileri ortak çalıştığı Amerikan istihbarat yetkililerine verdi. Araştırmada, 2012'nin başında göreve getirilen BND Başkanı Gerhard Schindler'in bu çalışmaları görmezlikten geldiği tesbit edildi.

Yönetici pozisyonundaki bir istihbarat görevlisinin cep telefonlarının Amerikalılara verilmesini eleştirdiğinden dolayı görev yerinin değiştirildiği konusunda bazı söylentiler ortaya çıkmıştı. BND bu haberi yalanlayarak, 'rotasyon uygulaması'nın BND'deki personel gelişiminin bir parçası olduğunu bildirdi.

Alman güvenlik kurumlarından Federal Kriminel Dairesi BKA, 2010 yılının sonbaharında cep telefonu bilgilerinin Amerikalılar tarafından hedefli öldürme operasyonlarında kullandığına dair bilginin ortaya çıkmasından sonra, bu bilgileri Amerikan yetkililere verme işlemini durdurmuştu. Amerikalıların Afgan-Pakistan sınırında yaptığı drone operasyonlarında Alman vatandaşı bazı kişiler de öldürülmüştü.

Cep telefon bilgilerini NSA'ya verdiğini itiraf eden BND yetkilileri, bu bilgilerin hedefli öldürme operasyonları için yeterli olmadığını öne sürdüler. Ancak uzmanlar bu konuda farklı düşünüyor. Hamburg Üniversitesinden informatik profesörü Hannes Federrath, cep telefonu bilgileri kullanılarak belli bir sürede bu bilgileri taşıyan telefon sahibinin nerelerde dolaştığının ve nerede kaldığının kolayca tesbit edilebileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?