banner15

İhsanoğlu: Avrupa'da da siyasiler cumhurbaşkanı olmuyor

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, Aydın'da yaptığı konuşmada Avrupa'nın bazı ülkelerinde de birinci derece siyasilerin cumhurbaşkanı seçilmediğini savundu

İhsanoğlu: Avrupa'da da siyasiler cumhurbaşkanı olmuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Aydın’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İşte İhsanoğlu’nun açıklamasından satır başları:

Türkiye’nin yetiştirdiği siyaset adamları ister Meclis’te ister dışarda olsunlar, bürokratlar bilim adamları sanat adamları sendika liderleri Avrupa’da bu kaynaklardan cumhurbaşkanı oluyor. Bugün Avusturya’da Almanya’da İtalya’da birinci dereceden siyasilerden seçilmiyor. Neden? Çünkü orada parlamenter sistem var.

Uygulama icra yürütme mevkii orasıdır. Ama devletin başına seçilecek insan devletin bütünlüğünü ve toplumun dirliğini temsil eden birisi olması lazım.

Bu vasıflarla yola çıktığımız için biz eminiz ki millet bu konuda en doğru kararı verecektir. Biz düşünüyoruz ki 76 milyon insan, meşrepleri, dini inançları, mezhepleri ne olursa olsun, ailelerin geldiği etnik menşeileri hangi bölgeye ait oldukları bunların hiçbirisi bir ayrımın gerekçesi olamaz. Bunlar bizim zenginliğimizdir. Biz bu zenginliğimizi ilelebet korumak durumundayız.

1280’den bugüne kadar bu diyar bizim diyarımızdır. Benim annemin ailesi Aydın’dan Rodos’a gitmiştir. Biz bu aile mezhebimizi koruyoruz. Ben burada bu sebepten dolayı hem bir insan olarak ayrıca cumhurbaşkanı adayı olarak burada bulunmaktan, Aydın’ın önemli yerini vurgulayarak çok büyük onur duyuyorum. Bunun uğur getireceğine inanıyorum.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 13:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48