banner15

İhsanoğlu'ndan İslamfobi uyarısı

Özellikle Avrupa'da artan İslam karşıtlığına dikkat çeken İKÖ genel sekreteri, "yasakçılıkla nereye kadar" diye sordu

İhsanoğlu'ndan İslamfobi uyarısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsviçre'de yayımlanan Le Temps gazetesine açıklamalarda bulunan İslam Konferansı Örgütünün (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Avrupa ve ABD'de tehlikeli bir boyuta gelen müslüman karşıtı ortamdan duyduğu endişeyi anlattı.

Bilim tarihi uzmanı İhsanoğlu, Müslüman karşıtlığı konusunda Avrupa'daki ve ABD'deki durumun ayrılması gerektiğini söyledi. İKÖ Genel sekreteri, iki durum arasındaki farkı şu sözlerle dile getirdi:

"Avrupa'da İslam'a karşı düşmanca duyguların ve politikaların olduğu yeni bir evreye giriyoruz. Bu, İsviçre'de minareler konusundaki referandumun ardından başladı. Referandum sonucu söz konusu yasak ve değişiklik kine dönüştü. Sonrasında ise siyasi bir unsur haline geldi. Bu çok kaygı verici. Seçmenler, siyasi süreçte hakkında fazla bilgi sahibi olmadıkları konularla ilgili karar veriyorlar, taraflı ve farklı gösterilen düşüncelerden etkileniyorlar."

(ABD'de) 11 Eylül 2001 saldırılarıyla yeniden yükselen bir olgu söz konusu. Öncesinde böyle bir şey yoktu. Amerika, bir göçmenler toplumudur. ABD'de farklı etnik toplumlar ve farklı dinlerin bir arada barış içinde yaşadığı bir gelenek vardı. Ancak şimdi radikal gruplar var. Mesela Kur'an'ı yakma çağrısında bulunmak gibi. Bu çok marjinal, ancak marjinal tek bir insan tüm dünyayı kızdırabilir ve insanları kışkırtabilir. Ya da Muhammed Peygamberin karikatürleri... Çok üzgünüm, bu karikatürler barbarca. İnanırsınız veya inanmazsınız. Ama başkalarının sembollerine saygı duymalısınız."

"AVRUPA YASAKLAR DÜNYASI OLMAK ÜZERE"

New York'ta nereye cami yapılacağına konusunda kararı, orada yaşayan müslümanların vermesi gerektiğini söyleyen İKÖ Genel Sekreteri, Avrupa'daki burka ve minare tartışmalarına da değindi.

Burkayı kişisel olarak onaylamadığı halde bu yasakları çok aşırı bir tepki olarak gördüğünü belirten İhsanoğlu şöyle konuştu:

"Burka ile ilgili tartışmalar olduğunda Avusturya'daydım ve Viyana sokaklarında burkalı bir kadın görmedim. Peki neden böyle bir tartışma var? Avrupa bir yasaklar dünyası olmak üzere. Minareleri sevmiyor musunuz? Yasaklarsınız. Burkayı sevmiyor musunuz? Yasaklarsınız. Burkayı savunmuyorum ama kendime soruyorum: Ondan sonra ne olacak?"

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 14:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48