banner15

İki gazeteci Suriye felaketini batıya taşıdı

Suriye'deki iç savaşa dikkat çekmek isteyen iki batılı gazeteci, Suriye'deki durumu G 7 ülkelerine taşıdı, savaş sonrası örneğin Almanya'da 4 şehrin tamamen insansız hale geleceği belirtildi.

İki gazeteci Suriye felaketini batıya taşıdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle yaşanan insanlık dramına daha çok ilgi gösterilmesini sağlamak isteyen iki batılı gazeteci, buradaki felaket batılı ülkelerde yaşansaydı varsayımı ile ortaya bir bilanço çıkardı. Suriye'de üç yıldan beri devam eden savaş sonucu 9 milyondan fazla insan yaşadığı yeri terkederek evini kaybetti. Yaklaşık 160 bin kişi hayatını kaybetti.

Birçok insani yardım kuruluşlarının çağrılarına rağmen batılı ülkeler Suriye'ye yok denecek kadar az ilgi gösteriyor. Bu durum karşısında harekete geçen gazeteciler Shannon Gormley ve Drew Gough, 'If we were Syrian' (Biz Suriye olsaydık) başlığı altında kurdukları internet sitesinde, Suriye'de yaşananları G7 ülkeleri ABD, Kanada, Japonya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya'ya taşıdılar.

Almanya için yapılan benzetmede, Berlin, Münih, Dortmund ve Frankfurt'un savaş sonucu tamamen insansız hale geldiği belirtildi. Şayet Almanya Suriye olsaydı, aralarında 10 bini çocuk olmak üzere 160 bin kişinin yaşadığı Leverkusen şehri tamamen boşalacaktı. Dört büyük şehir de ya bombardıman sonucu insanlar öldüğünden, ya da evlerini terkederek başka bölgelere veya ülkelere kaçtıklarından tamamen boşalacaktı. Savaş sonucu 4,8 milyon Alman çocuğu da evlerini kaybedecekti.

Almanya dışındaki diğer ülkelerde de aynı benzetmeler yapılarak somut rakamlar verildi. İtalya'da savaşın getirdiği göç nedeniyle 12 büyük şehir tamamen boşalacak, Fransa'da ise 37 büyük şehir hayalet kente dönüşecekti. New York'tan 8,3 milyon insan kaçmak zorunda kalacak, Kanada'da Toronto, Vancouver ve Montreal şehrilerinden 9,3 milyon insan evlerini terkedecekti.

Bu karşılaştırmalarla batının dikkatini Suriye üzerine çekmeye çalışan Gormley ve Gough, bu ülkelere seslenerek, 'Sınırlarımızı yeterince açmıyoruz, yeterince yardım etmiyoruz.' ifadesini kullandılar. Aynı felaketin kendi ülkelerinde de gerçekleşmiş olabileceğini düşündüklerinde, Suriyelilere yardım konusunda daha kararlı hareket edilebileceklerini belirttiler.

Batılı iki gazeteci internet sitesini ziyaret edenlerin Suriyeli mültecilere daha çok yardım etmelerini ummakla birlikte, ziyaretçilerin bununla da yetinmeyip, bölgelerindeki milletvekillerine yönelmelerini ve Suriye için onlardan daha fazla gayret sarfetmelerini taleb etmelerini istiyor. Bunun için internet sitesinde değişik dillerde bir de mektup örneği hazırlanmış.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48