banner39

IMF Avrupa'ya Türkiye'yi örnek gösterdi

Avrupa’da mültecilere yönelik tartışmalar sürerken, bir yandan da ekonomileri zorda olan ülkeler ek maliyetlerden endişe ediyor. IMF ise yayınladığı raporla, Avrupa'ya Türkiye'ye mültecilerin yaptığı ekonomik katkıyı örnek göstererek, sürecin uzun ve sancılı olabileceğini ama Avrupa ekonomisine olumlu katkı sağlanacağını belirtti

Avrupa 12.10.2016, 13:12 12.10.2016, 14:11
IMF Avrupa'ya Türkiye'yi örnek gösterdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa'da mültecilerin sayısı arttıkça, zorda olan ekonomilere maliyetleri ile ilgili tartışmalar da gündeme geliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF)'nin bir raporuna göre ise mülteciler başarılı şekilde entegre edildiği taktirde, mülteci akını orta ve uzun vadede Avrupa ekonomisine olumlu katkı sağlayacak.

Almanya'da kalacak yer, beslenme, eğitim ve diğer hizmetlerle birlikte mültecilerin yıllık maliyetinin 15-20 milyar euro olacağı ön görülüyor. Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü’nün hesaplamalarına göre tek bir mültecinin yıllık maliyeti ortalama 12 bin euro civarında. Ancak ekonomistlerin yaptığı hesaplamalara göre mülteci akını uzun vadede Avrupa ekonomisine olumlu yansıyabilir. Tabii bu görüşe katılmayanlar da mevcut.

TÜRKİYE MERKEZLİ RAPOR

IMF ise 2016’nın başında yayımladığı bir raporda, uzun sürecek sancılı bir sürecin ardından, mülteci akınının Avrupa ekonomisine olumlu katkı sağlayacağını belirtiyor. Raporda bu görüş Türkiye’den örnekler verilerek açıklanıyor.

IMF, Türkiye'nin Suriye ile komşu olduğuna, dolayısıyla kendi nüfusunun yüzde 2,5’ine denk gelen bir oranda mülteci ağırladığına dikkat çekiyor.

Mültecilerin çoğunlukla kayıtdışı istihdam edildiğini belirten rapor, bu durumun yasal işlerde çalışan Türk vatandaşlarının sayısında artışa sebep olduğunu savunuyor. Yasal işlerde çalışan sayısındaki artış da ortalama ücretleri yukarı çekerek istihdamda olumlu bir yapısal değişikliğe yol açıyor.

Avrupa ekonomileri özelinde bakıldığında ise IMF’ye göre mülteci akınının kısa vadede büyüme hızına ılımlı yükseliş olarak yansıması bekleniyor.

MÜLTECİLER KATKI SUNABİLİR

Hem hükümet harcamalarının artması, hem de istihdam arzının genişlemesi ile özellikle Avusturya, Almanya ve İsveç ekonomilerinde olumlu katkı sağlaması bekleniyor.  IMF’ye göre mülteci akınının ekonomilere orta ve uzun vadede sağlayacağı pozitif katkı ise mültecilerin o topluma ne kadar iyi entegre olduklarına bağlı olacak.

Uyum sürecinin önemine dikkati çeken kuruluş, bu süreci hızlandırmak için hükümetlere de çağrıda bulunuyor.

IMF, özel şirketlerde mültecilere istihdam sağlanmasını destekleyecek önlemler alınmasını tavsiye ediyor. Bunun için de özel şirketleri kapsayacak bazı zorunlulukları öneriyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?