banner15

IMF'den İngiltere'ye 'AB'den ayrılma!' ikazı

43 yıldır Avrupa Birliği üyesi olan İngiltere, Haziran ayında AB ile 'tamam mı, devam mı?' referandumuna giderken, IMF'den ikaz geldi; "İngiltere'nin AB'den çıkışının hem Londra hem de Brüksel açısından ağır ekonomik ve siyasi sonuçları olur"

IMF'den İngiltere'ye 'AB'den ayrılma!' ikazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu (IMF) İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının bölgesel ve küresel ekonomiye ciddi zararları olacağını açıkladı. Daha önce IMF başkanı Christine Lagarde, İngiltere’de 23 Haziran’da yapılacak referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılık kararı çıkmasının olumsuz sonuçları olacağına değinmişti.

Ancak IMF, yönetim kurulu onayından geçen Dünya Ekonomik Görünümü raporunda ilk kez bu olasılığın dünya ekonomisinin istikrarını tehdit ettiği vurguladı.

IMF baş ekonomisiti Maurice Obstfeld, referandumdan ayrılık kararı çıkmasının ‘gerçek bir olasılık’ olduğunu söyledi. Obstfeld, İngiltere’nin AB’den ayrılığının onaylanması durumunda 2 yıl yeniden müzakerenin öngörüldüğünü, bu kararın, İngiltere ve Avrupa’daki ticaret ortaklarına, dünya ticaretinin mevcut düzenine küresel ölçekte kendini uyarlamış ülkelere büyük etkilerinin olacağını belirtti.

IMF’nin raporunda İngiltere’nin gayri safi yurt içi hasılasının büyüme tahmini Şubat ayından açıklanan yüzde 2.2’den yüzde 1.9’a çekildi.

2016 yılı için küresel büyüme tahmini ise daha önceki yüzde 3.4 yerine yüzde 3.2 olarak açıklandı.

IMF baş ekonomisti bu konuda da küresel büyümenin sürdüğünü ancak gittikçe daha fazla beklentilerin altında kaldığını, dünya ekonomisinin gittikçe daha çok negatif yönlü risklere açık hale geldiğini, küresel büyümenin çok uzun süredir çok fazla yavaş seyrettiğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 12:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48