banner39

IMF'den İngiltere'ye faiz uyarısı

IMF'nin İngiliz ekonomisiyle ilgili tavsiyelerini içeren raporunda ekonomik büyümenin hızlanması için faiz oranlarının düşürülmesi gerektiği belirtildi

Avrupa 22.05.2012, 13:57 22.05.2012, 13:57
IMF'den İngiltere'ye faiz uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu (IMF) İngiltere'ye, ekonomik büyümesini hızlandırmak için faiz oranlarını düşürme ve mali piyasaları rahatlatma tavsiyesinde bulundu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan IMF Başkanı Christine Lagarde, IMF'nin İngiliz ekonomisiyle ilgili tavsiyelerini içeren raporunu açıkladı.

Avronun geleceğiyle ilgili belirsizliğin, İngiliz ekonomisinin iyileşmesinin önündeki en büyük engel olduğuna dikkati çeken IMF, "İngiltere'nin bütçesiyle ve mali risklerin azaltılmasıyla ilgili önemli ilerlemeler kaydettiğini" bildirdi.

Ancak Lagarde, İngiliz ekonomisindeki büyüme hızının yavaş, işsizlik oranının ise çok yüksek olduğunu belirterek, İngiliz hükümetine ekonominin büyümesinin hızlandırılması için önlemleri artırma tavsiyesinde bulundu.

IMF Başkanı ayrıca, İngiltere'deki mali piyasaların rahatlamasına ihtiyaç olduğunu ifade etti. IMF, gelecek yıl için İngiltere'nin ekonomik büyümesini yüzde 2 olarak tahmin etmişti.

İngiltere Merkez Bankası ise resesyonda olan İngiliz ekonomisiyle ilgili bu yılki büyüme tahminini yüzde 0,8 olarak açıklamıştı. İngiliz ekonomisi geçen yıl yüzde 0,5 büyümüştü. Ülkedeki mevcut işsizlik oranı ise 2 milyon 630 bin kişi ile yüzde 8,2.

IMF'nin bugünkü uyarısı, ülkedeki enflasyon oranının son iki yılın en düşük seviyesine indiğinin açıklanmasıyla aynı güne denk geldi. Ulusal İstatistik Kurumu (ONS) bugün, İngiltere'deki enflasyon oranının geçen ay, yüzde 3,5'ten, yüzde 3'e düştüğünü açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?