İmzayı bekliyorlar; FARC seçimlere katılma hazırlığında

FARC lideri Rodrigo Londono ihai anlaşmanın imzalanması halinde, silahları bırakarak, siyasete gireceklerini söyledi

İmzayı bekliyorlar; FARC seçimlere katılma hazırlığında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) lideri Rodrigo Londono, Kolombiya hükümetiyle devam eden barış görüşmeleri çerçevesinde nihai anlaşmanın imzalanması halinde, silahları bırakarak, siyasete gireceklerini söyledi.

Londono, yerel dergi Semana'ya verdiği röportajda, 2012'den beri Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos hükümeti ile devam eden barış görüşmeleri çerçevesinde nihai anlaşmanın imzalanması durumunda, silahlarını bırakacaklarını ve siyasi mücadeleye başlayacaklarını ifade etti.

Londono, FARC'ın siyasi bir parti olarak ülkede 2018'de yapılacak milletvekili ve devlet başkanlığı seçimlerine katılabileceğini söyledi.

FARC'ın Kolombiya'da 1964'te başlattığı silahlı mücadelede 220 bin kişi yaşamını yitirdi, 5 milyon kişi yerlerinden oldu. FARC ile hükümet arasındaki barış görüşmeleri Kasım 2012'de Havana'da başladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, eylül ayında, FARC ile yürütülen barış görüşmelerinde nihai anlaşmanın imzalanması için karara varıldığını ve barış görüşmelerinin 6 ay içinde sonuçlanacağını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 11:42
banner53
YORUM EKLE

banner39