banner39

'İncirlik üssü olmazsa başarısız oluruz'

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, yaptığı açıklamada İncirlik üssü olmadan DEAŞ ile mücadelede başarısız olacaklarını söyledi.

Avrupa 27.10.2016, 19:22 27.10.2016, 19:22
'İncirlik üssü olmazsa başarısız oluruz'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Alman hükümetinin Türkiye'nin Musul operasyonuna aktif katılmasını nasıl karşıladığına ilişkin soru üzerine, Türkiye ile Irak hükümetinden, aralarındaki ihtilafı çözmelerini beklediklerini ifade etti.

Türkiye'nin uzun süredir DEAŞ'a karşı mücadele amacıyla oluşturulan koalisyonun bir parçası olduğuna işaret eden Schaefer, "Biz, Türkiye'nin yanı sıra diğer ortaklarımızla da koalisyona yoğun şekilde katılıyoruz. Elbette Türkiye'nin de bizimle birlikte anlaşmaya varılan kurallar doğrultusunda DEAŞ'a karşı mücadeleye katılmasını diliyoruz. Hatta daha da ileri giderek şunu söyleyebilirim. Türkiye'nin katılımı olmadan, örneğin Almanya'nın yoğun askeri faaliyet gösterdiği İncirlik üssünün kullanımı olmadan, DEAŞ'a karşı mücadelenin daha az başarılı olması söz konusu." diye konuştu.

Alman hükümetinin, ortakları olan Türkiye ve Irak'ın DEAŞ'a karşı ortak mücadele etmesini beklediğine vurgu yapan Schaefer, "Türk hükümeti ile Irak hükümeti arasında, Türk askerlerinin Irak topraklarındaki varlığına ilişkin bir süredir tartışma yaşanıyor. Arzumuz bu iki devlet arasındaki ihtilafın, DEAŞ'a karşı mücadeleyi zorlaştırmayacak şekilde bir çözüme ulaştırılması" dedi.

Schaefer, bu bağlamda, tarafların ortak çıkarlar doğrultusunda açık bir şekilde değil, doğrudan birbirleriyle görüşmesini beklediklerini kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?