banner15

İngiliz Bakan: Esad'ın gitmesi her açıdan zorunluluk

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, "Elinde bu kadar insanın kanı olan Esad'ın gitmesi sadece ahlaki değil pratik açıdan da bir zorunluluk" dedi.

İngiliz Bakan: Esad'ın gitmesi her açıdan zorunluluk

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye'deki iç savaşın sorumlusu Beşar Esad'ın, geçiş sürecinin bir noktasında görevden ayrılacağını temin etmeden etkili bir ateşkesin sağlanamayacağını söyledi.

Hammond, BM Güvenlik Konseyi'nde Somali'deki gelişmelere ilişkin düzenlenen toplantıya İngiltere adına başkanlık etti.

Philip Hammond, gazetecilerin IŞİD'le mücadele ve Suriye müzakerelerine ilişkin sorularını da cevapladı.

IŞİD'e karşı operasyonlara devam edeceklerini vurgulayan Hammond, Irak'ta hava operasyonlarının yanı sıra peşmergeye silah ve eğitim desteği sağladıklarını hatırlatarak, buna diğer birçok ülkeyle beraber devam edeceklerini kaydetti.

ABD ve İngiltere'nin başını çektiği ülkelerin Esad'ın gitmesinden yana olduğunu anımsatan Hammond, "Elinde bu kadar insanın kanı olan Esad'ın gitmesi, sadece ahlaki değil pratik açıdan da bir zorunluluk. İç savaşın sorumlusu Esad'ın geçiş sürecinin bir noktasında gideceğini kabul etmeden muhaliflerin müzakere masasına gelmesini ve etkili bir ateşkesin sağlanmasını beklemek bizce inandırıcı değil" diye konuştu.

Rus uçağının Mısır'da düşmesine ilişkin de Hammond, paylaşabileceklerini tüm bilgileri ilgili ülkelere bildirdiklerini ancak bazı hassas istihbarat raporlarını "doğası gereği" kendilerinde tutmaları gerektiğini söyledi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 00:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35