banner39

İngiliz bakana Libya sorgusu

Davutoğlu'nun "Türkiye'yi en çok destekleyen İngiliz" ödülünü takdim ettiği İngiltere’nin Eski Dışişleri Bakanı Straw, Libyalı isyancıların Trablus komutanı Belhac'ın geçmişte Kaddafi rejimine teslim edilmesiyle ilgili olarak sorgulanabilir

Avrupa 13.01.2012, 17:58 13.01.2012, 18:03
İngiliz bakana Libya sorgusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere’nin Eski Dışişleri bakanı Jack Straw’un, Libyalı isyancıların Trablus komutanı Abdülhakim Belhac'ın geçmişte Kaddafi rejimine teslim edilmesiyle ilgili olarak sorgulanabileceği belirtildi.

Abdülhakim Belhac, İngiliz istihbarat servisi MI6 ve Amerikan CIA’in ortak operasyonuyla 2004 yılında kendisini ve eşini Kaddafi askerlerine teslim ettiğini ve işkenceye göz yumduklarını iddia ederek İngiliz makamlarına şikayette bulunmuştu.

Tony Blair’in başbakanlığı döneminde 2001-2006 yılları arasında dışişleri bakanlığı görevinde bulunan Jack Straw’un o dönemki devlet politikası gereği böyle bir operasyona izin vermiş olabileceği öne sürülüyor.

İngiliz Kraliyet Savcılar Birliği (CPS) Başkanı Keir Starmer, İngiliz istihbarat (MI5 ve MI6) yetkililerinin "şüpheli teröristlere yaptıkları işkenceden dolayı" yargılanmayacaklarını ancak Abdülhakim Belhac’ın MI6’ya yönelik iddialarına ilişkin soruşturma başlatılacağını belirtmişti.

Kıbrıs konusunun adil bir şekilde çözüme ulaşması ve Türkiye’nin AB’ye üyeliği gibi konularda Türkiye’ye verdiği destekle bilinen Straw’a, Londra’da yapılan “En Başarılı Türk Ödülleri” töreninde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Türkiye'yi en çok destekleyen İngiliz" ödülünü takdim etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?