banner15

İngiliz Bakan'dan AB'ye 'çıkarız' tehdidi

İngiltere Maliye Bakanı Osborne, AB'de ekonomi reformlar yapılmadığı takdirde ülkesinin Birlikten ayrılabileceğini söyledi.

İngiliz Bakan'dan AB'ye 'çıkarız' tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de AB karşıtı 'Open Europe' ve 'Fresh Start Project' isimli kuruluşlar tarafından davet edildiği bir konferansta konuşan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, AB'nin ekonomik gerilemeyi ve İngiltere'nin Birlikten ayrılmasını önlemek için 'acilen ekonomik reformlar' yapması gerektiğini söyledi.

'Avrupa'nın seçimi çok basit: reformlar ya da çöküş.' ifadelerini kullanan Osborne, AB'nin en büyük ekonomik riskinin, reform ve üyeliklerin yeniden görüşülmesini isteyenlerden kaynaklanmadığını, buna karşı çıkanlardan geldiğini öne sürdü.

Avro bölgesinin entegrasyonunun Avronun hayatta kalabilmesi için önemli olduğunu belirten İngiliz Bakan, ancak pazar birliğinin korunması ve İngiltere'nin Birlik içinde kalmasını sağlamak için, Avro bölgesi içinde bulunmayan üye ülkelerin haklarının da korunmasının kesinlikle gerekli olduğunu savundu. Osborne özellikle finans merkezi Londra'nın korunmasının şart olduğunu vurguladı.

Partisi içindeki Avrupa karşıtlarının baskısı ve İngiltere'deki AB karşıtlığının giderek artması nedeniyle muhafazakar Başbakan David Cameron, 2017'ye kadar AB konusunda bir referandum yapılacağına dair söz verdi. Ancak daha önce AB ile görüşerek Birliğin zayıflatılarak yetkilerin tekrar Londra'ya taşınmasını sağlamak istiyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 11:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48