banner15

İngiliz bankalardan misket bombasına kaynak

İndependent gazetesi, İngiliz bankalarının parça tesirli bomba yapan şirketlere kaynak sağladığını yazdı

İngiliz bankalardan misket bombasına kaynak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Önde gelen İngiliz bankalarının parça tesirli bomba imal eden şirketlere kaynak sağladıkları bildirildi.

Uluslarası Af Örgütü'nün raporunu haberleştiren İngiliz Independent gazetesi, üretimi ve ticareti son dönemde uluslararası olarak yasaklanan, misket bombası olarak da bilinen parça tesirli bombaların, özellikle sivil ölümlerine yol açması sebebiyle tepki çektiğine dikkat çekti.

Misket bombası üreticilerine fon sağlayan bankalardan ikisinin, 2008 küresel finans krizi sonrası kurtarılarak kamu idaresine geçen bankalar olduğunun altının çizildiği haberde, İngiltere'nin bir yıl önce parça tesirli bombaların yasaklanması yönündeki uluslararası konvansiyona imza attığı hatırlatıldı.

Konu gazetenin başyazılarından birinde de ele alınırken, İngiliz bankalarının kaynak aktarımını dolaylı bir şekilde sağlayan yasal boşluğun bir an önce doldurulması gerektiği dile getirildi.

DÜNYA BÜLTENİ İNGİLİZ DESTEĞİNE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Her yıl çatışmalardan sonra bile can almaya devam eden misket bombalarının imalatına İngiltere başta olmak üzere bir çok batılı ülkeden gelen finans desteğine Dünya Bülteni daha önce dikkat çekmişti.

12 Şubat 2010 tarihli haberimizde, İngiltere'nin en büyük iki bankasındanbiri olan HSBC'nin, misket bombası üreten ABDli Textron tahvillerine 665 milyon dolar yatırdığı, bir diğeri Barclays Bank'ın ise aynı firmaya 222 milyon dolarlık destek sağladığı kaydedilmişti.

Şu anda 77 ülkenin "misket bombası hisse senedi" bulunuyor. 31 ülke hala bu kirli ve acı mühimmatın etkileri altında.. Handicap International'a göre, misket bombaları nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 98'i siviller, bunların yüzde 30'unu ise çocuklar oluşturuyor.

İngiltere bankaları bu 'yatırımda' yalnız değil. Citigroup ve Deutsche Bank'da misket bombası üreten şirketlere milyar dolar borç veren bankalar arasında..

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 10:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35