banner39

İngiliz Başbakan şişmanlara yardım vermek istemiyor

İngiliz Başbakan Cameron, ülkedeki şişmanlara, uyuşturucu mübtelalarına ve alkoliklere sosyal yardımın verilmemesini istiyor.

Avrupa 19.02.2015, 11:17 19.02.2015, 11:17
İngiliz Başbakan şişmanlara yardım vermek istemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron seçim konuşmalarında, ülkede yaşayan şişmanlara, uyuşturucu kullananlara ve alkoliklere devlet yardımı yapılmayacağına dair sözler veriyor. Ülkede yaklaşık 100 bin kişinin bu durumda olduğu, bunlardan 56 bin kişinin alkolik, 34 bin kadarının uyuşturucu mübtelası olduğu bildirildi. Geriye kalanlar ise aşırı şişmanlar. Devlet bu kişilere her hafta yaklaşık 100 Sterlin sosyal yardım veriyor.

İngiltere'de yapılan araştırmalarda aşırı alkol tüketiminin gerilediği tesbit edilmekle birlikte hafta sonları Londra hastahanelerinin eskisi gibi aşırı alkolden ölenlerle dolduğu görülüyor. İstatistiklere göre Londra'da her üç kişiden biri hiç alkol kullanmıyor.

Cameron, kendilerine tedavi yoluyla yardım edilerek tekrar iş hayatına dönmesi sağlanacak kişilere mali yardım yapılmasının, vergi ödeyen diğer vatandaşlara karşı bir haksızlık olduğunu söyledi. 7 Mayıs'ta yapılacak seçimleri kazanmaları halinde bu konuda gerekli önlemleri alacağını bildirdi.

Bu önlemler alındığında devlet kasasına 500 milyon Sterlin tasarruf sağlanması bekleniyor. Ocak ayında Maliye Bakanı George Osborne, bütçe açığının giderilmesi için bir dahaki yürütme döneminde sosyal yardımlarda 12 milyar Sterlin tasarruf yapılacağını belirtmişti.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?