banner15

İngiliz Başbakan'dan Juncker aday değildi iddiası

İngiliz Başbakan Cameron, muhafazakarların AB Komisyon Başkanı adayı Juncker'in hiçbir zaman aday olmadığını ve seçilmediğini belirtti.

İngiliz Başbakan'dan Juncker aday değildi iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB Komisyon başkanlığı konusundaki düşüncelerini kaleme aldığı bir makalede, AP'deki muhafazakar fraksiyonu 'gizli odalarda' siyaset yapmakla suçladı. Cameron, muhafazakarlar tarafından aday gösterilen ve Alman Federal Başbakan Angela Merkel tarafından da desteklenen eski Lüksemburg Başbakanı ve eski Avro bölgesi başkanı Jean-Claude Juncker'in hiçbir yerde aday olmadığını ve hiçkimse tarafından da seçilmediğini belirtti.

AP'nin en büyük grubunu AB sözleşmesine aykırı davranmakla suçlayan Cameron, Alman gazetesi 'Süddeutsche Zeitung'da yayınlanan yazısında, partilerin kulislerde uzlaşma görüşmeleri yaptıklarını, AB sözleşmesine göre Komisyon Başkanı adayının ise üye ülkelerin devlet başkanları ve başbakanları tarafından gösterilebileceğini kaydetti.

Cameron, AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy'un AB başbakan ve devlet başkanlarına uygun bir aday bulması gerektiğini savunarak, 27 Haziran'da yapılacak AB zirvesinde bu konunun ele alınacağını bildirdi. Fakat AP tarafından, seçimleri kazanan fraksiyonun adayı Juncker'in Komisyon Başkanlığına seçilmesi için teklif yapıldı.

AB ülkelerinde yapılan seçimlerde halkın AP milletvekillerini belirlemek için oy kullandığını ifade eden Cameron, bu seçimlerde AB Komisyon Başkanı seçilmediğini belirtti. Cameron, bu seçimlerde AB karşıtlarının da başarı sağlamasının uyarıcı olması gerektiğini, reform yapılmadığı takdirde AB'nin geleceğinin tehlikeye girdiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 11:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48