banner39

İngiliz devlet memurlarından Müslümanlara hakaret

İngiltere'de kamuda çalışan memurların Wikipedia üzerinden Müslümanlara hakaret eden mesajlar yayınladığı tespit edildi.

Avrupa 30.04.2014, 17:59 30.04.2014, 18:12
İngiliz devlet memurlarından Müslümanlara hakaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'nın İngiltere'deki temsilcileri, devlet memurlarınatahsis edilmiş bilgisayarlardan site üzerinde yapılan bazı değişikliklere tepki gösterdi.

BBC'nin haberine göre 2006’da bu bilgisayarlardan birinden, peçe tartışması ile ilgili bir sayfaya “Tüm Müslümanlar teröristtir” ifadesinin eklendiğini tespit edildi. Bu yorumun altı dakika sonra bir Wikipedia gönüllüsü tarafından silindiği belirlendi. Bu şekilde 100’den fazla uygunsuz içerik Wikipedia’ya, memurlara tahsis edildiği bilinen iki IP adresi üzerinden girildi.

Wikimedia UK’den Stevie Benton ise BBC’ye yaptığı açıklamada, “Wikipedia’nın bu şekilde kötü amaçla kullanılmasını dehşet verici buluyoruz” dedi.

İngiltere Müslüman Konseyi Sözcüsü Nasima Begüm de, bu tip tavırların toplumda gereksiz bir korku ve düşmanlık ortamı yarattığını söyledi. Begüm, “Hükümetten birinin, böylesine kışkırtıcı yorumlar yapması çok kaygı verici” diye konuştu.

İngiltere hükümeti bu gelişme üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Wikipedia üzerinde yapılan değişiklikler iğrenç. Bu davranış kesinlikle kamu kurumlarında çalışanların uyması gereken kurallara aykırıdır ve hiçbir şekilde kabul edilemez” ifadesi yer aldı.

Hükümet, memurlara tahsis edilmiş bilgisayarlar ile Wikipedia üzerinde yapılan bazı değişiklikleri soruşturuyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?