banner39

İngiliz hükümeti her şeyi dinleyecek

İngiltere'de gelecek ay açıklanacağı bildirilen yeni bir yasa ile hükümet, her telefon görüşmesi, kısa mesaj, elektronik posta ve ziyaret edilen siteyi “gerektiğinde” izleyebilecek

Avrupa 02.04.2012, 08:07 02.04.2012, 08:37
İngiliz hükümeti her şeyi dinleyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de polis ve istihbarat servisine, internette herkesi izleme hakkı veriliyor. İstihbarat servisleri tüm vatandaşların telefon görüşmeleri, elektronik posta ve cep telefonu mesajlarını izleyecek.

İnternet hizmeti sağlayan şirketlerden İngiltere’de bilişimle ilgili istihbarat kuruluşu olan GCHQ’ya (Devlet İletişim Başmüdürlüğü) gerçek zamanlı olarak bilgi vermesi ve bu konuda yazılımlar geliştirmesi istenecek. Gelecek ay Kraliçe’nin hükümet programını açıklayacağı geleneksel konuşmasında açıklanacak planlara göre, güvenlik güçlerinin internet üzerindeki iletişimin içeriğini görmek için yine mahkeme kararı alınması gerekecek. Ancak, artık kullanıcıların kimle, ne uzunlukta ve ne sıklıkta iletişim kurduğu tüm iletişim araçları kullanılarak görülebilecek. 

Independent gazetesine göre, hükümetin gelecek ay gündeme getirmesi beklenen yasal düzenlemeyle polis ve iç istihbarat servisine, Facebook'tan Twitter'a, oyun sitelerinden Skype görüşmelerine internet üzerindeki tüm iletişimi izleme hakkını verecek.

Independent'a göre, hükümet bu yasayı terör ve suçla mücadele için geçirmek istediğini söylüyor. İçişleri Bakanlığı, mesajların içeriğinin görülebilmesi için yine mahkeme kararı gerekeceğini vurguluyor.

Ancak bazı sivil toplum kuruluşları, bu yasal düzenlemenin vatandaşların izlenmesinde İngiltere'yi İran ve Çin'le aynı seviyeye getireceğini savundu.

İçişleri Bakanlığı bu yasanın suç ve terör ile mücadelede kilit önemde olduğunu söylese de Büyük Birader İzleme Örgütü Başkanı Nick Pickles, “İngiltere resmen Çin ve İran’da görülen bir izleme yasasını benimsiyor. Bu internet mahremiyetine tamamen aykırı” dedi.

Yasa istihbarat servislerinin, tüm vatandaşların telefon görüşmeleri, elektronik posta ve cep telefonu mesajlarını izlemesine imkân verecek.

Yasayla, internet servis sağlayıcıları, istihbarat servislerinin istemesi halinde vatandaşların ziyaret ettiği siteleri anında bildirmekle yükümlü olacak.

Daha önceki İşçi Partisi Hükümeti döneminde benzer bir girişimden sonuç alınamamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü