banner39

İngiliz hükümeti sarin ihracatına devam etmiş

İngiliz şirketleri, Suriye'de iç savaşın devam ettiği bir sırada bu ülkeye sarin gazı maddesini satmaya devam etti. İngiliz basını konuyla ilgili hükümetten yapılan çelişkili açıklamaları sorguluyor

Avrupa 09.09.2013, 11:46 09.09.2013, 13:37
İngiliz hükümeti sarin ihracatına devam etmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de kullanılan kimyasal silahların yapımında kullanılan  maddelerin İngiltere'den ihraç edildiği bir kez daha gündemde... İngiltere basınında yer alan haberlere göre, Suriye'ye bu kimyasalların ihracatını yasakladığını iddia eden hükümetin açıklamalarının aksine bilgiler ortaya çıktı. İngiliz şirketleri, savaşın devam ettiği günlerde bile Suriye'ye bu kimyasalları ihraç etmeyi sürdürmüş.

İngiltere basınında çıkan haberlerde İngiliz hükümeti, Suriye'ye sarin gazında bulunan kimyasalların satışıyla ilgili şirketlerin ihracat anlaşmalarını askıya almamakla eleştiriliyor. İskoç Sunday Mail gazetesinin dün konuyu gündeme taşımasının ardından İngiliz Independent gazetesi de bugün iddiaya manşetinden yer verdi.

Independent, İngiltere'nin sarin gazının yapımında kullanılan potasyum florid ve sodyum florid maddelerinin Suriye'ye satılmasına bu ülkede iç savaş devam ederken izin verdiğini yazdı.

NEDEN ASKIYA ALMADINIZ?

İngiltere'nin İş ve Yeteneklerden Sorumlu Bakanı Vince Cable'ın konuyla ilgili bugün parlamenterlerin sorularını cevaplaması bekleniyor. Cable'a, İngiltere'nin kimyasal maddelerle ilgili ihracat lisans anlaşmalarını neden askıya almadığı sorusu yöneltilmesi öngörülüyor. Haberde, İş ve Yetenekler Bakanlığı'nın, ismi açıklanmayan bir İngiliz şirketine ihracat lisansı izninin Ocak 2012'de verildiğini, ancak bu maddelerin Avrupa Birliği'nin Haziran 2012'de aldığı Suriye'ye yaptırımları sıkılaştırma kararı dolayısıyla gönderilmediğini bildirdiği aktarıldı.

Bakanlığın söz konusu şirkete izin vermeden önce, Suriye'ye ihrac edilecek maddelerin sadece metal pencere çerçevesi ve duşlarda kullanılması güvencesi aldığı da kaydedildi.

NEW YORK TİMES DA AYNI KONUYU İŞLEDİ

Diğer taraftan ABD'de yayın yapan New York Times gazetesinin diplomatik yazışmalara ve Wikileaks'in sızdırdığı istihbarat belgelerine dayandırarak verdiği haberinde Beşar Esad ve babası Hafız Esad'ın kurdukları yasal şirketler aracılığıyla "dünyanın en büyük kimyasal silah depolarından birini" oluşturduğu aktarıldı. ABD'de 1990'lara uzanan istihbarat raporlarında Suriye'nin Çekoslavakya ve Sovyet Rusya yardımıyla kimyasal silah edindiği, ancak Amerikalı şirketlerin de bu konuda yardımcı olduğu aktarıldı. Habere göre ABD Devlet Başkanı Barack Obama'ya göreve geldiğinde Esad'ın Amerikan şirketlerini VX ve sarin gazı yapmak için kullandığı bilgisi verildi. 2009'da Hillary Clinton yönetimindeki Dışişleri Bakanlığı, Suriye'ye kimyasal ve ekipman akışının "durdurulamamasındaki başarısızlığı" inceledi. Amerikan yönetiminde eskiden ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı olarak çalışan Juan C. Zarate ise "İran ve Kuzey Kore gibi daha acil öncelikler vardı" dedi.

Gazete satışlara örnek olarak Amerikalı Maine Biyolojik Laboratuvarları şirketinin Suriye'ye yasaklanmış kimyasal malzeme göndermesini gösterdi. Bir başka Amerikan şirketinin ise Suriye'deki bir çocuk hastanesine potasyum siyanit yolladığı, ancak malzemenin hangi amaçlarla kullanıldığının bilinmediği aktarıldı. Hollandalı bir şirketin de Suriye Endüstri Bakanlığı'na "mono etilen glikol" maddesi sattığı öne sürüldü.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?