İngiliz istihbarat şefleri Snowden'i suçladı

İlk kez canlı yayında vekillere hesap veren İngiliz istihbarat şefleri, "Snowden'ın sızdırdığı belgeler, ulusal güvenliğe zarar verdi" dedi, dinleme skandalına kaçamak cevaplar verdi

İngiliz istihbarat şefleri Snowden'i suçladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'deki istihbarat kuruluşlarının şefleri, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerin ulusal güvenliğe zarar verdiğini ve operasyonları riske soktuğunu söyledi.

İngiliz Parlamentosu'nun İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu (ISC), casusluk faaliyetleriyle ilgili ülkedeki istihbarat kuruluşlarının şeflerini sorguladı. Kamuoyuna açık yapılan ve televizyondan yayımlanan soruşturmaya, İngiliz hükümetine bağlı iletişim ve istihbarat kurumunun (GCHQ) Başkanı Sir Iain Lobban, MI5 iç istihbarat servisinin Başkanı Andrew Parker ve MI6 dış istihbarat servisinin Başkanı Sir John Sawers katıldı. Başkanlar yaklaşık 1 buçuk saat boyunca, İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Sir Malcolm Rifkind'ın başkanlık ettiği komisyonun sorularını cevapladı.

MI6 Başkanı Sir Sawers, kamuoyuna sızan bilgilerin çokluğunun, "teröristlerin keyifle ellerini ovuşturmalarını sağladığını" kaydederek, El Kaide örgütünün de bundan fayda sağladığını savundu.

GCHQ Başkanı Sir Lobban da bilgilerin sızmasından bu yana, "teröristlerin iletişim metodlarını gizleme yönünde çalışmalar yapmaya başladıklarını" ve özellikle Ortadoğu'daki grupların Snowden tarafından sızdırılan bilgileri incelediklerini kaydetti.

Ajanlarının neredeyse her gün bu grupların yaptığı tartışmaları kaydettiğini dile getiren Lobban, “sızdırılan belgeleri kullandıkları ve kullanmak istedikleri iletişim paketleri üzerinden tartışıyorlar” dedi. Sawers, “Düşmanlarımızın keyifle ellerini ovuşturdukları çok açık. El Kaide, bundan çok keyif alıyor” ifadesini kullandı.

Lobban, ayrıca sızdırılan belgelerde iddia edildiği gibi İngiltere’deki yazışmaları ve telefon konuşmalarını dinlemediklerini kaydetti. “Zamanımızı, çoğunluğun telefon konuşmalarını dinleyerek ya da elektronik yazışmalarını okuyarak geçirmiyoruz. Bu dengeli olmazdı, yasal olmazdı, bunu yapmayız” diyen Lobban, kanunlar çerçevesinde hareket ettiklerini söyledi. İstihbarat şefi, aksi takdirde suçluların “elini koluna sallayarak gözden kaybolacağını” söyledi.

Snowden'ın sızdırdığı belgelerde, Birleşik Krallık'ın iletişim kanallarını yakından takip ettiği ve GCHQ'nun "Tempora" adlı programı aracılığıyla internet iletişimini yakından izleyebildiği ortaya çıkmıştı. Belgeler ayrıca, İngiliz istihbarat servislerinin, Amerikalı müttefikleriyle ya da ayrı olarak Almanya gibi ülkeleri dinlediklerini ortaya koymuştu.

MI5 Başkanı Andrew Parker, istihbarat çalışmaları sonucu 2005 yılından bu yana 34 saldırı önlediklerini iddia etti. Parker, New York'taki 11 Eylül 2001 saldırıları ya da 7 Temmuz 2005'teki Londra'daki bombalar gibi birçok kişiyi hedef alan büyük çaplı saldırılar yerine, tek kişinin düzenleyebileceği saldırılara odaklandıkları iddialarını da yalanladı.

İngiliz basını, üç istihbarat şefinin ilk kez birlikte kamuoyunun önüne çıktığına dikkati çekerek, oturumun "tarihi" olduğu yorumunu yaptı. İngiltere'de istihbarat şefleri şimdiye kadar kamuoyuna açık olmayan, "gizli oturumlarda" sorgulanıyordu.

Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırılarak, İngiltere'nin en son aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelere uzanan fiber optik kablolarla casusluk faaliyetleri yürüttüğü iddia edilmişti.

Ülkede GCHQ, Birleşik Krallık'ın siber bağlantıları ve alt yapısının güvenliğinden sorumluyken, MI5 terörizm, kundaklama ve casusluk gibi konularda ulusal güvenliği korumaktan, MI6 ise dış istihbarattan sorumlu.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 13:08
banner53
YORUM EKLE

banner39