İngiliz istihbaratçılar hesap verecek

İngiliz istihbarat servisi başkanları canlı yayında milletvekillerinin sorularını cevaplayacak

İngiliz istihbaratçılar hesap verecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere tarihinde ilk kez üç istihbarat servisinin başkanları, televizyondan canlı yayımlanacak bir oturumda parlamentonun İstihbarat ve Güvenlik Komisyonu'nun sorularını cevaplayacak.

Financial Times gazetesi, GCHQ Başkanı Iain Lobban, MI5 Başkanı Andrew Parker ve MI6 Başkanı John Sawers'ın terör tehdidi ve siber güvenlik gibi alanlarda sorgulanmalarının beklendiğini ancak oturumun eski Amerikan istihbarat görevlisi Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerle ilgili tartışmaların en hararetli dönemine denk geldiğini belirtiyor.

Snowden'ın sızdırdığı belgelerde ABD'nin birçok ülkede elçiliklerinde ya da müttefiki olan ülkelerin elçiliklerinde kurduğu istasyonlarda yıllardır Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonu dâhil her türlü elektronik iletişimi izlemeye aldığı belirtiliyor.

Financial Times, komisyon üyelerinin, Snowden'ın itiraflarının İngiliz istihbarat faaliyetlerine ne kadar zarar verdiği sorusunun cevabını da arayabileceklerini kaydetti. Gazete istihbarat servisi başkanlarının oturuma gelmesiyle tarih yazılacağını, İngiliz İç İstihbarat Servisi MI5'in başkanının adının ilk kez 1992'de açıklandığını, iki yıl sonra da İngiltere hükümetinin dış istihbarat servisi MI6'in varlığını kabul ettiğini hatırlatıyor.

Financial Times, o dönemden beri istihbarat servislerinin düzenli olarak parlamentoya gizli olarak bilgi verdiklerini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 14:14
banner53
YORUM EKLE

banner39