banner39

İngiliz istihbaratı mahkeme tarafından yargılandı

İngiltere'de mahkeme, istihbarat örgütü GCHQ'nun e-mail ve telefon bilgilerini takip ve kayıt altına almasının yasal olmadığı hükmüne vardı.

Avrupa 07.02.2015, 13:28 07.02.2015, 13:28
İngiliz istihbaratı mahkeme tarafından yargılandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz istihbarat örgütü GCHQ'nun Amerikan istihbarat örgütü NSA ile birlikte dünya çapında interneti kontrol etmesi, e-mail ve telefon görüşmelerini takip ederek kayıt altına alması, ilk defa bir İngiliz mahkemesi tarafından yasalara aykırı bulundu.

Londra'daki mahkeme, GCHQ hakkında verdiği kararda, örgütün 2014 Aralık ayına kadar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. ve 10. maddelerini ihlal ettiğini bildirdi. Sözleşmenin 8. maddesi insanların şahsi gizliliğinin korunmasını, 10. madde de özgürce görüşlerini açıklama hakkını öngörüyor. İngiliz istihbaratı, insan hakları koruma derneği Amnesty International ve İngilterede şahıslara ait özel bilgilerin korunması için çalışma yapan 2 sivil toplum kuruluşu tarafından dava edilmişti.

İngiliz hükümeti şimdiye kadar sürekli olarak GCHQ'nun çalışmalarını savunarak, NSA ile birlikte yaptığı takip ve kayıt çalışmalarını dünya kamuoyuna duyuran Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ı, devlet sırlarını ifşa ederek güvenliği tehlikeye sokmakla ve vatana ihanetle suçluyordu.

İngiltere'de istihbarat örgütlerine karşı şikayetleri değerlendirmek üzere 2000 yılında kurulan mahkemeye ilk defa böyle bir şikayet yapıldı. Mahkemede alınan karara göre bundan böyle İngiliz istihbaratı GCHQ, bilgi transferlerini şeffaf bir şekilde yapacak. Mahkeme kararında örgütün bu yılın başından beri artık Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ihlal etmediği de kaydedildi.

Özel bilgilerin korunması için çalışan sivil toplum kuruluşu 'Liberty'nin sözcüsü, mahkeme kararının, istihbarat örgütünün çalışmalarının yasal olmadığını ortaya koymasından dolayı memnunluk verici olduğunu bildirdi. Ancak son değişikliklerden sonra da GCHQ'nun çalışmalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ihlale devam ettiğini belirtti. İngiliz hükümeti tarafından ise mahkeme kararından sonra istihbarat örgütünün çalışmalarına aynen devam edeceği, herhangi bir değişikliğe gerek görülmediği açıklandı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?