banner39

İngiliz komandolar IŞİD kamuflajında operasyon yapıyor

İngiltere’den IŞİD ile mücadelede yeni bir adım geldi. Londra yönetimi, Suriye'de görevli SAS komandolarınıIŞİD militanları gibi giydirerek örgüt hakkında bilgi toplayacak

Avrupa 04.08.2015, 15:59 04.08.2015, 17:17
İngiliz komandolar IŞİD kamuflajında operasyon yapıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin Özel Askeri Birliklerine bağlı gizli bir biriminin IŞİD kıyafetleri kamuflajı ile Suriye'nin iç bölgelerinde faaliyet yapacağı bildirildi.

Express gazetesinin haberine göre, IŞİD'in ekipman ve silah mühimmatını yok etmek amacıyla toplam 120 kişilik SAS komandolarının operasyonun parçası olarak Suriye sınırları içinde faaliyet göstereceği açıklandı.

Askerler koalisyonun Ortak özel operasyonlarında ABD komutası altında görev yapıyor. Cumartesi günü üst düzey bir askeri kaynağın Express gazetesine yaptığı açıklamada, " esasen bunlar bizim küçük paket işlemler dediğimiz eylemler. küçük bireysel saldırılarla somut büyük sonuçlar almayı umut ediyoruz" dedi.

İsmini vermek istemeyen askeri kaynak IŞİD'in etkisini azaltmaya ve askeri faaliyetlerimiz için istihbarat toplamaya çalışıyoruz" dedi. İngiliz hükümetinin Suriye'ye askeri müdaheleyle ilgili önergesi,

Birleşik Krallık meclisinde 2013 yılında yapılan oylamada, ülkenin başka bir ülkenin sınır içine girerek müdahelesi 285'e karşı 272 oyla reddeilmişti.

2013 meclis seçimlerinde reddedilmesine rağmen İngiltere'nin suriye'de savaş operasyonları yürüttüğü
geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı.

Temmuz ayında ABD ve Kanada güçleri ile birlikte Kraliyet donanması pilotlarının Körfezdeki uçak gemisi misyonlarına dah,il olduğu ortaya çıkmıştı. İngiliz pilotların Suriye'de IŞİD'e yönelik operasyonda yer aldığı ortaya çıktı. İngiltere meclisi onay vermemesine karşın 3 İngiliz pilot, ABD ve Kanada ile Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonlarında yer almışdı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, pilotlar ABD ve Kanada öncülüğündeki hava kuvvetleriyle birlikte Suriye'ye yönelik operasyonlara katıldı.

Üç pilotun yanı sıra 17 askeri personelin de ABD ve Kanada ile çalıştıkları kaydedildi.

"Bilgi Edinme Yasası" çerçevesinde ortaya çıkan konuya ilişkin, muhalefetteki İşçi Partisi tepki göstermişti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?