banner15

İngiliz Parlamentosu katledilen vekilini anıyor

İngiliz Parlamentosu, silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden ana muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox'u anmak için toplandı

İngiliz Parlamentosu katledilen vekilini anıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) referandumu dolayısıyla çalışmalarına ara veren İngiliz Parlamentosu, uğradığı silahlı saldırı sonucu geçen hafta hayatını kaybeden ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin kadın milletvekili Jo Cox'u anmak üzere toplandı.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in talebi üzerine İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda ve üst kanadı Lordlar Kamarası'nda anma törenleri düzenlendi.

Anma oturumunda bir araya gelen vekil ve lordların yakalarına beyaz gül iliştirdiği dikkati çekerken, milletvekili Cox'un Avam Kamarası'ndaki koltuğuna biri kırmızı diğeri de beyaz olmak üzere, iki gül bırakıldı. İngiltere Parlamentosu Başkanı John Bercow'un konuşmasıyla başlayan Avam Kamarası'ndaki oturumda duygu yüklü anlar yaşandı.

Yaptığı konuşmada sesi titreyen Bercow, Birleşik Krallık'ın ötesinde, Cox'un dünya genelinde yoksulluk ve adaletsizliğin kurbanları için mücadele verdiğini hatırlatarak, Cox'un yaptığı çalışmaların önemini vurguladı. Bercow, "Böylesine bir saldırı sadece bir bireye yönelik değil, aynı zamanda özgürlüğümüze yönelik düzenlenmiş bir darbedir. Bu nedenle burada toplandık. Hem Jo'yu şereflendirmek hem de demokrasimize yönelik bağlılığımızı iki katına çıkarmak için toplandık." dedi.

Bercow'un ardından konuşan ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn de Cox'un hayatta olsaydı çarşamba günü 42. yaşına basacağını hatırlatarak, "Jo'nun kaybıyla, yas içerisinde toplandık. Jo'nun öldürülmesinin demokrasimize yönelik bir saldırı olduğunun farkına varmalıyız. Jo'nun trajik ölümüyle, siyasetimizi değiştirmek, biraz daha hoşgörülü olmak ve daha az kınamak için bir araya gelebiliriz." şeklinde konuştu.

Corbyn'in ardından söz alan İngiltere Başbakanı David Cameron da, Cox'un insancıl karakterinin altını çizerek, özellikle insani yardım alanındaki çalışmalarını övdü. Başbakan Cameron, "Jo, işine bağlı bir demokrat, tutkulu bir feministti. En basitinden, Jo sayesinde hayatta kalan insanlar var." dedi.

Anma oturumunda, Cox ile yakından çalışma fırsatı bulan vekillerin yaptığı konuşmalarda, Cox'un özellikle dünya genelinde sığınmacılara ilişkin yürüttüğü çalışmalara değinilirken, aynı zamanda iki küçük çocuğun da annesi olduğu hatırlatıldı.

Bu arada parlamentodaki anma törenine Cox'un ebeveynleri, eşi Brendan Cox ile 3 ve 5 yaşındaki çocukları da katıldı.

Öte yandan Avam Kamarası, Cox için bir taziye defteri oluşturulduğunu duyurarak, deftere katkıda bulunmak isteyenlerin parlamentonun internet sitesi aracılığıyla erişim sağlayabileceği bilgisini verdi.

Cox'u anmak amacıyla İngiltere Parlamentosu'ndaki Birleşik Krallık bayrağı yarıya indirilirken, Cox için parlamento binasının karşısındaki St Margaret's Kilisesi'nde de dini bir tören düzenlendi. Parlamento'dan kiliseye geçen İngiliz siyasilerin yanı sıra Cox'un ailesi ve dostlarının da katıldığı törende ilahiler okundu.

İşçi Partisi milletvekili Jo Cox geçen perşembe günü seçim bölgesi Birstall'da bıçaklanarak ve vurularak öldürülmüştü. 23 Haziran'da yapılacak AB referandumunda İngiltere’nin birlik içinde kalması için kampanya yürüten Cox, Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesine ve sığınmacı krizine ilişkin çalışmalarıyla tanınıyordu.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 19:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35