banner39

İngiliz TV'si e-posta hesaplarına sızmış

Murdoch'a ait SKY TV'nin sansasyonel haber yapabilmek için "kano çifti" olarak bilinen Anne ve John Darwin'in elektronik postalarını okuduğu ortaya çıktı

Avrupa 05.04.2012, 17:15 05.04.2012, 17:15
İngiliz TV'si e-posta hesaplarına sızmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz SKY TV muhabirinin, sansasyonel haber yapmak için bir kişinin özel elektronik posta adresine girerek bilgi edindiği ortaya çıktı.

Haber kanalının Kuzey İngiltere muhabiri Gerard Tubb'un, "kano çifti" olarak bilinen Anne ve John Darwin'in elektronik postalarını, kanaldaki üst düzey yetkililerin bilgisi dahilinde, gizlice elde ettiği belirtildi. John Darwin'in, bir kano üzerinde ölü taklidi yaparak sigorta şirketini dolandırmayı amaçladığı ortaya çıkmış ve bu olay medyada büyük yankı uyandırmıştı.

Medya devi Rupert Murdoch'ın yüzde 40'ına sahip olduğu SKY TV yetkilileri, bu iddiayı doğrulayarak, muhabirlerine bu konuda yetki verdiklerini kabul etti. Haber müdürü John Ryley, muhabirlerine bu yetkiyi vermede bir sakınca olmadığını savunarak, söz konusu kişilerin elektronik postalarının gizlice elde edilmesinde "kamu yararını" gözettiklerini öne sürdü. Gizlice elde ettikleri bu e-postaları polise teslim ettiklerini kaydeden Ryley, bu şekildeki yetki verme kararlarını "sıkça ve kolayca" almadıklarını da sözlerine ekledi.

Medya hukukçusu David Allen Green, SKY TV'nin "elektronik postalara gizlice girmesi için kamu yararını gözeterek muhabirimize yetki verdik" savunmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, bunun mevcut kanunlar çerçevesinde yasak olduğuna dikkat çekti. Green, "Hiçbir medya kurumu, cinayet dosyalarını araştırsın diye bir muhabirin, özel e-postalara girmesine yetki verme hakkına sahip değil." diye konuştu.

Murdoch'ın İngiltere'de sahip olduğu gazetelerde de geçtiğimiz yıl telekulak skandalı patlak vermiş ve birçok gazeteci ve yönetici gözaltına alınmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?