banner15

İngiliz vekil siyasi fikirleri için öldürülmüş

İngiltere'de silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox'un eşi Brendan Cox, eşinin siyasi fikirleri dolayısıyla öldürüldüğünü açıkladı

İngiliz vekil siyasi fikirleri için öldürülmüş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere’de geçtiğimiz hafta saldırıya uğrayarak ölen İşçi Partisi milletvekili Jo Cox’un eşi Brendan Cox, hayat arkadaşının siyasi nedenlerden dolayı öldürüldüğünü söyledi.

İngiliz devlet televizyonu BBC'ye konuşan Brendan Cox, “O bir siyasetçiydi. Güçlü siyasi görüşleri vardı. Onun bu görüşlerinden dolayı öldürüldüğünü düşünüyorum. Onlar yüzünden hayatını kaybetti. Onunla düzenli olarak konuşuyorduk. Özellikle belli konularda çok üzgündü. Sadece İngiltere değil genel olarak dünyadaki siyasetin gidişatı konusunda üzülüyordu. Bölünmelere yol açan ve korku üzerinden yapılan siyaset onu en çok üzen konuların başında geliyordu." ifadelerini kullandı.

41 yaşında ve 2 çocuk annesi olan Cox, Mayıs 2015 genel seçimlerinde parlamentoya ilk kez girmişti.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam bünyesinde kriz bölgelerinde gönüllü olarak da çalışan Cox, Suriye krizine gösterdiği ilgi ile biliniyordu. Cox, İngiliz parlamentosundaki Suriye Grubu’nun eş başkanıydı.

Cox, yerel bir gazetede geçtiğimiz günlerde yayımlanan röportajında, “Korkunç yerler gördüm. Kadınların tecavüze uğradığı Darfur’da bulundum, Uganda’da ellerine kalaşnikof tutuşturulan ve kendi aile fertlerini öldüren çocuk askerlerin arasına girdim. Afganistan’da kendi hükümetlerinden ve uluslararası toplumdan, sorunlarını çözecek ilgiyi göremedikleri için dünyadan usanan yaşlılarla konuştum.” ifadeleri kullanmış, bu tecrübelerini Suriye krizinin çözümünde kullanmayı istediğini söylemişti.

İngiliz parlamentosunda ülkenin IŞİD’le mücadeleye askeri katkısının Suriye’yi de içine alacak şekilde genişiletilmesini öngören tezkere için yapılan oylamada çekimser kalan Cox, bunun gerekçesini de askeri operasyonların sadece IŞİD’e değil, Esed rejimine karşı da yapılması gerektiğini düşünmesi olarak açıklamıştı.

Jo Cox, 2008 seçimlerinde ABD Başkanı Barack Obama’nın Kuzey Carolina’daki seçim kampanyasında da çalışmıştı. Obama’nın liderliğini takdir ettiğini ifade eden Cox, “Ancak Suriye konusunda hem Obama hem de Cameron büyük bir hayal kırıklığı oldular. Her ikisi de Suriye meselesini ‘halledilmesi çok zor’ sorunlar listesine koydu. Her iki liderin farklı nedenlerle verdiği bu karar, tarih tarafından sert bir sekilde mahkum edilecek.” demişti.

Cox, İngiltere'nin daha fazla Suriyeli sığınmacı kabul etmesi için kampanya yapıyordu. İngiliz hükümetini sığınmacı krizi sırasında takındığı tutum nedeniyle eleştiren Cox, son olarak ülkenin Avrupa'daki kamplarda 3 bin sığınmacı çocuğu kabul etmesi için nisan ayında İngiliz parlamentosuna sunulan teklife destek vermişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 11:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35