İngilizler AB'de kalma şartlarını açıkladı...

İngiliz Başbakan Cameron, İngiltere'nin AB'de kalması için öne sürdüğü şartlar arasında, mültecilerin en krısa zamanda geri gönderilmesi de var...

İngilizler AB'de kalma şartlarını açıkladı...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, AB ülkelerinden İngiltere'ye gelen göçmenleri büyük ölçüde engellemek istiyor. Cameron merakla beklenen Cuma günü yaptığı konuşmasında AB ülkelerinden gelen göçmenlere İngiltere'de ancak 4 yıldan sonra sosyal haklardan faydalanma imkanı verileceğini bildirdi. Bu kişilerin geldikten 6 ay sonra halen İngiltere'de iş bulamamaları halinde ülkelerine geri gönderileceklerini söyledi.

Cameron yeni uygulamanın İngiltere'nin AB'deki konumunu belirlemek için yapılacak görüşmelerin önemli ve zorunlu bir şartı olduğunu ve bunun için AB Anlaşmasında değişikliğin gerekliliği konusunda da şüphesinin bulunmadığını kaydetti. AB ile bu konuda görüşülebileceği konusunda emin olduğunu belirtti.

İngiliz Başbakanın muhafazakar partisi, AB karşıtları tarafından yoğun bir baskı altına alındı. Mayıs ayındaki AP seçimlerinde AB karşıtı UKİP en güçlü parti olarak sandıktan çıktı. Bu yüzden Cameron, 2017'de tekrar seçilmesi halinde AB'de kalma konusunda referanduma gidilmesi için söz verdi.

Cameron şimdiye kadarki açıklamalarında hep AB'de kalmak istediğini belirterek, öne sürdüğü AB göçmenleriyle ilgili değişikliğin kabul edilmemesi halinde fikrini değiştirip değiştirmeyeceği konusunda ise herhangi bir söz sarfetmedi. Fakat AB'de tekliflerine karşı duyarsızlık gösterilmesi halinde hiçbir şeyi garanti edemeyeceğini belirtti.

Daha önce Cameron AB ülkelerinden gelen göçmenler için kota uygulaması teklif etmiş, bunun üzerine özellikle Almanya başta olmak üzere birçok AB ülkesinden tepki almıştı. Alman Federal Başbakan Angela Merkel ve Fransa Devlet Başkanı François Hollande, AB'nin serbest dolaşım prensibine dikkat çekerek Cameron'un teklifine sert bir şekilde karşı çıkmışlardı.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 16:54
banner53
YORUM EKLE

banner39