İngilizler, Almanları kablolardan takib ediyor

İngiltere'nin Alman Telekom'a ait fiberglas kabloları üzerinden yapılan iletişimi takib ettiği bildirildi.

İngilizler, Almanları kablolardan takib ediyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman medyasının bildirdiğine göre İngiliz istihbarat teşkilatı GCHQ, başta Alman Telekom olmak üzere birçok komünikasyon şirketi tarafından kullanılan kablolar üzerinden Alman kullanıcıları takib etmiş. İngiltere'nin dünya genelindeki istihbarat çalışmalarının, ABD'nin NSA çalışmalarını geride bıraktığı belirtilen haberlerde, Amerikalı istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın kamuoyuna duyurduğu belgelerin, Avrupa'daki internet trafiğinin büyük bir bölümünün takib edildiğini ve kaydedilerek analiz edildiğini ortaya koyduğu bildirildi. Avrupa'da kaydedilen bilgilerin büyük bir kısmını, Alman kullanıcılar hakkındaki bilgiler oluşturuyor.

İngiliz istihbaratı takib ve kayıt çalışmalarında Uluslar arası bağlantıları sağlayan 14 kablo hattını kullanmış. Alman birinci televizyonu ARD'nin haber programı 'Tagesschau'da bildirildiğine göre kablolar üzerinden temin edilen internet bilgilerinden örneğin bir e-mailin göndericisini, alıcısını ve mesaj konusunu içeren meta dataları kaydedilmiş. Maillerdeki içerikler ise üç gün saklanmış. Bilgi sızdırılan 14 kablodan üçünü Alman Telekomu kullanıyor, iki hattın işletimine de ortaklık ediyor.

Alman Telekom Başkanı Thomas Kremer, kullanıcılarının bilgilerini korumak için ellerinden geleni yaptıklarını, ancak casuslukla ilgili problemlerin devletler arasında yapılacak antlaşmalarla çözülebileceğini söyledi.

Telekomdan yapılan açıklamada, yabancı istihbarat kurumlarına bilgi alma izni vermedikleri, özel bilgilerin korunması konusunda kanunların gereğinin yapıldığı belirtildi. İngiliz istihbaratının programları konusunda da hiçbir bilgiye sahip olmadıkları kaydedildi.

ARD'ye bağlı NDR ve 'Süddeutsche Zeitung' gazetesinin verdikleri bilgilere göre İngiliz istihbaratı GCHQ ile en az 6 telekomünikasyon şirketi ortak çalışmaya zorlanıyor. Bütün bu şirketlerin Almanya'da da internet hizmeti verdikleri bildirildi. Almanya'daki internet trafiğinin büyük bir bölümü bu şirketlere ait hatlar üzerinden işliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 11:02
banner53
YORUM EKLE

banner39