İngilizler 'Brexit'te ısrarlı

YouGov'un kamuoyu araştırmasına göre, bu ay yapılacak İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin referendum öncesi "ayrılma" taraftarları önde gidiyor

İngilizler 'Brexit'te ısrarlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

YouGov'un kamuoyu araştırmasına göre, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını (Brexit) isteyenler öne geçti ve bu durum, referanduma üç haftadan az bir süre kala, Başbakan David Cameron'ın üzerindeki baskıyı artırıyor.

ITV'nin "Good Morning Britain" programı için yapılan kamuoyu araştırması, "ayrılma" taraftarlarının yüzde 45, "kalma" taraftarlarının yüzde 41 ve kararsızların ise yüzde 11 düzeyinde olduğunu gösterdi. Mayıs ve Nisan aylarında yapılan benzer yoklamalar, "kalma" kampının önde olduğunu göstermişri. YouGov'un son kamuoyu araştırması, 20 Haziran'da yapılan referanduma yaklaşırken, Brexit taraftarlarının arayı kapadığını ya da hatta "kalma" taraftarlarının önğne sıçradığını gösteren diğer kamuoyu araştırmalarını destekleyici şekilde çıktı.

İktidardaki Muhafazakar Parti içinde gittikçe çetinleşen mücadele sterlin üzerinde baskı oluşturuyor ve AB'den çıkışın ekonomik sonuçlarına ilişkin uyarılarda bulunarak çabalarını artıran Cameron ve Maliye Bakanı George Osborne'un öncülüğündeki "kalma" taraftarlarını rahatsız ediyor.

Cameoron Pazartesi günü, Brexit destekçilerine, diğer siyasi partilerin önde gelen isimlerinden imzaladığı ve ayrılma kampanyası yürütenleri kamuoyunda "ekonomik üç kağıtçılık" yapmakla itham eden ortak bir mektupla karşılık verdi. Bu uyarı, eski Başbakan John Major'ın "kirli" Brexit kampanyasını kınadığı ve bu kampanyanın en önemli destekçilerinden eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'ı "soytarı" olarak nitelediği konuşmanın ardından geldi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 12:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35