banner39

İngilizler de 'Çılgın Projeyi' manşet yaptı

İngiliz gazetesi The Guardian, Erdoğan'ın İstanbul planlarını manşetine taşıdı. Gazeteye göre Erdoğan'ın planı İstanbul'un özelliğini yitirmesine yol açacak

Avrupa 19.04.2011, 12:23 19.04.2011, 12:23
İngilizler de 'Çılgın Projeyi' manşet yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz Guardian gazetesi "Erdoğan'ın İstanbul'u ikiye bölmeye yönelik çılgın planı" diyerek manşetini çılgın projeye ayırdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Seçim Beyannamesi'ni açıklarken, İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasına iki şehir kuracaklarını söylemişti. Guardian da bu habere yer verdi.

Gazete "İstanbul, Doğu'nun Batı ile buluştuğu, dünyada Avrupa ve Asya'nın iki yakasındaki tek yer olarak bilinir. Ancak Türkiye hükümeti İstanbul'u ikiye bölmeye yönelik planını sürdürürse bu eşsiz statüsünü kaybedebilir" dedi.

Guardian İstanbul'un nüfusunun resmi rakamlara göre yakında 17 milyona yaklaşmasının beklendiğini, kentte kayıt dışı yaşayanlar da olduğunu belirtiyor.

Gazete, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in, önerinin pratik olmadığına yönelik görüşüne de sayfalarında yer veriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?