banner15

İngilizler G.Kıbrıs'taki mültecileri yarı yolda bıraktı

Ekim ayında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait teknelerle Güney Kıbrıs'a getirilen mültecilerin Rum kesimine vatandaşlık başvurusu yapmaları aksi halde ülkelerine geri gönderilecekleri bildirildi

İngilizler G.Kıbrıs'taki mültecileri yarı yolda bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs'a İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)'ne ait iki tekne ile getirilen ve aralarında Lübnan vatandaşlarının da bulunduğu mülteciler geri gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya.

115 kişilik grup üç hafta önce Güney Kıbrıs'ta İngiltere kraliyet hava savuma bölgesinin kıyılarından adaya çıkarıldılar. Bölge İngiliz toprağı olarak kabul edildiğinden İngiltere'den mülteci kabulü almayı bekleyen mültecilerin umutları söndü.

İngiltere-Güney Kıbrıs arasındaki anlaşmaya göre mülteciler hakkında Rum yönetimi karar veriyor. Dolayısıyla İngilizler mültecilere bir hafta içerisinde Rum kesimine mülteci başvurusu yapmaları gerektiği aksi halde Lübnan'a geri gönderilecekleri konusunda uyardı.

21 Ekim tarihinde İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 140 mülteciden oluşan bir grubun Güney Kıbrıs Akrotiri limanındaki, İngiliz hava kuvvetleri üssüne getirildiği bildirilmişti.

BBC, 1998 yılında Irak Kürtlerinden bir grubun Güney Kıbrıs'a getirildiği hala Kıbrıs'ta bir İngiliz üssünde bulunduğu iddia etmişti. İngiltere hükümeti tarafından defalarca sığınma taleplerinin reddedildiği açıklaması yapılmıştı.

Akrotiri, adada iki RAF üssünden birisi ve geçen yıldan bu yana Irak'ta IŞİD'e karşı düzenlenen hava saldırılarında kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 10:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35