İngilizlerden İHA'lara karşı 'kartal'

Londra Polis Teşkilatı Başkanı Hogan-Howe, suç amaçlı kullanılan insansız hava araçlarına özel eğitimli kartallarla müdahale etmeyi düşündüklerini söyledi

İngilizlerden İHA'lara karşı 'kartal'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz polisi, suç amaçlı kullanılan uzaktan kumandalı helikopterlerle mücadele kapsamında eğitimli kuşlar kullanmayı planlıyor.

Londra Polis Teşkilatı Başkanı Sir Bernard Hogan-Howe, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Hollanda'da geliştirilen "insansız hava araçlarına (İHA) kartal önlemi"nin Londra'da uygulamaya geçirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü duyurdu.

Uzaktan kumandayla yönetilen İHA'ların suç olaylarındaki kullanımında artış yaşandığına vurgu yapan Hogan-Howe, bu cihazların engellenmesi çerçevesinde Hollanda merkezli şirket Guard From Above'ın (GFA) kartalları eğittiğini ve bu özel eğitimli kartalların havada cihazlara saldırarak düşmelerini sağladığını anlattı.

Hogan-Howe, hırsızlık gibi olaylarda evlerin içlerinin gözetlenmesi ve hapishanelere uyuşturucu sokulması için İHA'ların sıkça kullanıldığını belirterek, "Tüm yeni girişimci fikirler ilgimizi çekiyor. Hollanda polisinin kartal kullanma önlemini inceliyoruz" dedi.

GFA'dan yapılan açıklamada da kuşların, İHA'ların pervane sistemine yaklaşmadan cihazın merkezini hedef seçerek saldırıda bulunduğunu, böylece herhangi bir darbe almadıklarını bildirdi.

İngiltere Adalet Bakanlığından daha önce yapılan bir açıklamada, geçen yıl İngiltere ve Galler'deki bazı hapishanelere İHA'larla cep telefonu ve uyuşturucu sokulduğunun tespit edildiği kaydedilmişti.

İngiltere'deki bazı düşünce kuruluşları İHA'ların terör örgütleri tarafından da kullanılabileceğine dikkati çekerken, havaalanları yakınında tespit edilen bazı İHA'ların da hava ulaşımı güvenliğine tehdit oluşturduğu vurgulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39