banner39

İngilizleri korku sardı: Batı, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson’ın Brexit vaatleri İngiliz medyasını korkutmaya başladı. Avrupa Birliği'nin parçalandığına değinen The Times yazarı Michael Burleigh, İngiltere'nin yalnız kalmamak için Türkiye ile ilişkilerine önem vermesi gerektiğini belirtti.

Avrupa 29.07.2019, 15:39 29.07.2019, 15:42
İngilizleri korku sardı: Batı, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson ve onun Brexit politikaları ile birlikte yeni bir dönem başladı.

31 Ekim'e kadar Avrupa Birliği'nden ayrılacaklarının defalarca altını çizen Johnson, "Ne pahasına olursa olsun Brexit gerçekleşecek" dedi.

The Times'ta Michael Burleigh imzalı analizde, ülke içerisinde Brexit kampanyası sebebiyle eleştirilere maruz kalan Boris Johnson eleştiriliyor. Kararın İngiltere'yi yalnızlığa sürükleyeceği düşünülüyor.

Michael Burleigh "Batı, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz" başlıklı yazısında son dönemlerde Türkiye'nin Rusya ve Çin ile gelişen ilişkilerinin altı çizildi. 

Burleigh yazısında, "Rusya ve Çin'in Ankara'daki nüfuz kazanma çalışmaları göz önüne alındığında Erdoğan'ın kazanılması gerektiği kesindir" sözlerine yer verdi.

Avrupa Birliği'nin dağılmaya başladığı şu dönemde, Türkiye ile ilişkilerin oldukça önemli olduğu belirtilen yazıda, Türkiye'nin NATO üyesi olduğu ve Orta Doğu'da önemli bir rolü olduğuna değinildi.  

Türkiye'nin ABD'ye yönelik bakışını değerlendiren Burleigh, "ABD Türkiye'ye yaptıklarını unutmuş olabilir ancak Türkler unutmadı. Erdoğan, 2016'da gerçekleşen darbenin ABD destekli olduğunu düşünüyor. Darbeye karışan F-16'ların ABD'nin nüfuza sahip olduğu İncirlik'e kaçması da bu düşünceyi destekliyor" dedi.

Avrupa'yı Türkiye konusunda uyaran Burleigh makalede,  "Batı muhtemelen aşırı güven içerisinde ve Türkiye'nin olumsuz ekonomik durumunun onu engelleyeceğini ve Erdoğan'ın son seçim ile popülerliğini kaybettiğini düşünüyor. Fakat Türkiye bir şekilde geri dönecek. Ne de olsa Doğu Akdeniz doğal gazı konusunda geri adım atmayan Türkiye, bölgedeki faaliyetlerini sürdürecek. Artık hem ABD'nin hem de AB'nin Türkiye'yi birkaç füze için kaybedip kaybetmeyeceklerine karar verme zamanı geldi" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber7

Yorumlar (3)
TARİH 3 yıl önce
hatırlayın abd'ye ilk kazığı akp attı, ırak teskeresini geçirmedi meclisten. ondan sonra karşılıklı sorunlar yaşamaya başladık. sonra erdoğan israile posta koyduğu davos derken yahudi lobisinide kaybettik. vs vs yani kendi ideolojisi uğruna dünyayı yöneten güçlere düşmanca davranmak çok mantıksız. dengeli ve kimseyi küstürmeyecek medeniyetten kopmamızı en engelleyecek siyaset lazım bize. bide çevreci olmamız gerekiyor. doğası yok olmuş bir ülke kimsenin işine yaramaz.
cin 3 yıl önce
türkiyede batıyı kaybetmeyi göze almamalı. kimseyle düşman olmamak lazım. dengeli siyaset her zaman en iyisidir.
Sizleri çok ama çok seviyorum 3 yıl önce
Önceden ülkemize bakışı nasıldı bilmem ama doğruyu görmüşler,Ben İngilizlerin eski gavurluguna döneceğine pek ihtimal vermiyorum, Boris Johnson bize düşman olmaz gibi düşüncedeyim Türkiye gelecekte dünyaya yön veren ülke olacaktır, İstemesekte üçüncü cihan harbine girilecek kimyasal silah kullanılacak milyonlarca insan ölecek nasıl başlar bilemem Yunanistan ile savasırsak düşmanlar birlik olabilir, Dünya sulhunu Türkiye Türk İslam birliği ni kurarak sağlayacak Kızıl Elmaya kadar gideceğiz savaşarak değil barışla İnsanlar öğrenecekki farklı dinler yoktur Bir tek din vardır, Yahudilerde hristiyan larda bizlerde ögrenecegizki değiştirilen ilahi kitaplarda bile Hepimiz Hanif dini arapcasiyla İslam dini uzerindeyiz başka din yok ŞURA 13= Peygamberlerin aynı şeriat üzerine gönderildiği açıklanıyor savaşlar böyle bitecek dinler birleştirilecek çünkü faklı dinler yok tek din Teslim dini
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?