banner39

İngilizlerin SAS timi DEAŞ için devrede

İngiltere, DAEŞ ile organik bağlarını ortadan kaldırıyor.

Avrupa 07.11.2016, 07:44 07.11.2016, 07:44
İngilizlerin SAS timi DEAŞ için devrede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

DAEŞ'e karşı mücadele adıyla Irak'ta bulunan İngiliz SAS (Special Air Service) komandoları, örgüte katıldığı iddia edilen İngiliz vatandaşlarının peşine düştü.

Irak'ta DAEŞ'a karşı mücadele eden İngiliz Özel Kuvvetleri (SAS) komandoları, örgüte katılan İngilizlerin peşine düştü.

The Sunday Times gazetesinin haberine göre, Irak'taki SAS komandolarına 200 kişilik bir “ölüm listesi” gönderildi. Gönderilen listedeki teröristlerin “ölü ya da diri” ele geçirilmesi istenirken, yakalanmaları için “ne gerekiyorsa yapılması” gerektiği ifade edildi. Söz konusu listenin İngiliz istihbarat teşkilatları MI5, MI6 ve GCHQ tarafından oluşturulduğu belirtiliyor.

Listede, DAEŞ'e katılan İngiliz gazeteci Sally Jones'un da adı bulunuyor. Adı açıklanmayan İngiliz üst düzey bir yetkili konuyla ilgili, “Bu çok uluslu bir özel kuvvetler operasyonu. SAS, planda kendine düşeni yapacak ve İngiliz vatandaşlarının peşine düşecek. Bu bir öldür ya da yakala operasyonu” dedi.

İngiltere ile DAEŞ arasındaki organik ilişki daha önce belgelenmişti. İngiliz SAS birliğine mensup askerler, 2015 Ağustos'unda ellerinde DAEŞ bayrakları ile siyah kıyafetler içinde görüntülenmişti.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?