banner15

İngiltere Başbakanı Panama iddialarını reddetti

İngiltere Başbakanı David Cameron, hakkındaki off-shore iddialarını reddetti.

İngiltere Başbakanı Panama iddialarını reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron, Panama belgelerinin ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen ailesinin maddi durumuyla ilgili sorular üzerine, hiçbir yerde hissesi veya off-shore fonu bulunmadığını söyledi.

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11,5 milyon belgenin sızdırılmasının ardından, babasının bu şirket ile ilişkileri gündeme gelen Cameron, Birmingham'da katıldığı bir toplantıda kendi mali durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Panama belgelerinde İngiltere ile ilgili gündeme gelen bütün iddiaların vergi idaresi tarafından soruşturulacağını belirten Cameron, İngiltere’nin vergi kaçakçılığı ile mücadelede kendi hükümeti döneminde büyük mesafe aldığını ve bu alanda uluslararası düzenlemelere de öncülük ettiğini söyledi.

Kendi mali durumuyla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Cameron, "Başbakan olarak maaşım, faizini aldığımı biraz tasarrufum, kiraya verdiğim bir evim var. Bütün sahip olduklarım bunlar. Hiçbir yerde hissem veya off-shore fonum yok." dedi.

İngiltere’de şirketlerin hisse yapılarının kendi iktidarında oluşturulan kayıt sistemiyle şeffaflaştırıldığını anlatan Cameron, "Kim, hangi şirketin sahibi bunu herkes görebilir." ifadesini kullandı.

Kendi başbakanlığı döneminde İngiltere’de vergi alanında yapılan düzenlemelerle milyarlarca sterlinlik gelir elde edildiğini belirten Cameron, "Bu konuda sadece İngiltere içinde çalışmadık, yurt dışında da bu alanda öncülük etti. İngiltere’nin deniz aşırı topraklarında ve Kraliyet şemsiyesi altındaki topraklarda da vergi bilgilerinin otomatik olarak paylaşılması ve şirketlerin vergilendirilmesi ile ilgili bilgilendirmede tek bir standarda bağlı olunması zorunluluğu getirildi." diye konuştu.

"Yapılacak daha fazla şey var mı? Mutlaka. Yapmaya kararlı mıyım? Kesinlikle." ifadelerini kullanan Cameron, Londra’da mayıs ayında yapılacak yolsuzlukla mücadele zirvesinde de bu konuların ele alınacağını ve önemli bir mesafe katedileceğini söyledi.

Cameron, "İngiltere’de vergiler düşük ama bu vergileri herkesin ödemesi gerekiyor. Gündemimiz bu ve buna bağlı kalacağız." diye konuştu.

BABA CAMERON DA LİSTEDE

İngiltere Başbakanı Cameron'ın 2010 yılında vefat eden babası Ian Cameron'ın Mossack Fonseca'yı yatırımlarını İngiliz vergi sisteminden muaf tutmak için kullandığı ve off-shore fonu işlettiği ortaya çıkmıştı.

Cameron'ın babasının off-shore fonu işlettiğine dair haberler 2012'de de çıkmıştı. 77 yaşında hayatını kaybeden Ian Cameron, Bahamalar'da yatırım fonları işleten "Blairmore Holdings" isimli bir şirketin yöneticisiydi.

İngiliz ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn bugün Başbakan Cameron'un babasıyla ilgili iddialara değinerek, “(Cameron'ın) Ailesinin mal varlığı ve babasının yatırımları ile ilgili sorular var. Bunlar da bu konudaki soruşturmaya dahil edilmeli. Soruşturma bağımsız, hızlı, derinlemesine ve adil olmalı ki mesele iyice anlaşılabilsin.” ifadesini kullanmıştı.

PANAMA BELGELERİ

"Panama belgeleri" olarak basına sızdırılan belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla off-shore şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.


Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve "vergi cenneti" olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki "off-shore şirketlere” dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.

Sızdırılan belgelerde aralarında devlet başkanlarının da olduğu 100'den fazla politikacının yanı sıra birçok küresel şirket ve ünlü simanın da adı geçiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 19:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48