banner39

İngiltere Cebelitarık'a uçak gemisini gönderiyor

İngiltere tatbikat için Cebelitarık'a uçak gemisi gönderiyor

Avrupa 08.08.2013, 21:08 08.08.2013, 21:08
İngiltere Cebelitarık'a uçak gemisini gönderiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son günlerde İspanya ile Cebelitarık gerginliği yaşayan İngiltere'nin savaş gemilerini Akdeniz'de tatbikat yapmak üzere göndereceği bildirildi.

İngiliz The Telegraph gazetesinin haberine göre, HMS Illustrious adlı uçak gemisinin liderliğinde iki firkateyn Pazartesi günü Cebelitarık boğazına doğru yola çıkacak.

Bu ayın sonunda İngiliz kolonisi Cebelitarık'a ulaşması beklenen savaş gemilerinin Akdeniz'e dört aylık süreyle açılacağı kaydedildi.

Arasında HMS Wesminster firkateynin de bulunduğu savaş gemilerinin, İspanya'nın Cebelitarık'ı ziyaret edenlerden vergi alacağı ve koloniye bir takım yaptırımlar uygulayacağı yönündeki haberlerden sonra yola çıkması dikkat çekiyor.

Cebelitarık Birinci Bakanı Fabian Picardo, İspanya'nın saldırılarına son vermek için İngiltere'den savaş gemilerini göndermesini istemişti.

İngiltere Başbakanı David Cameron, bu hafta başında Cebelitarık-İspanya sınırında artan gerginlikten dolayı "ciddi endişeli" olduğunu söylemişti.

Cebelitarık Özerk Yönetimi'nin tartışmalı karasularına, İspanyol balıkçıların avlanmaması için, beton bloklar bırakması boğazda gerilimi tırmandırmıştı.

Bu hamleye sert bir karşılık veren Madrid hükümeti de, sınırda alınacak giriş ücreti başta olmak üzere, Cebelitarık havalimanını kullanan uçaklara hava sahasını kapatacağını ve İspanya'da ekonomik faaliyeti olan vatandaşlarına yönelik vergi kaçakçılığı incelemesi başlatacağını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?