banner15

İngiltere çocuk yardımını kesiyor

İngiltere'de ekonomik krize önlem kapsamında harcamaları kısma yoluna giden hükümet, zenginlerden çocuk yardımını kesiyor.

İngiltere çocuk yardımını kesiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, 2013 yılıyla birlikte ülkede yüksek vergi ödeyenlere çocuk yardımının kesileceğini açıkladı. Muhafazakar Partili Osborne, partisinin Birmingham şehrinde devam eden kongresinde yaptığı açıklamada, bu kararın harcamaları azaltmak için gerekli olduğunu ve Hazine'ye kazancının yıllık 1 milyar sterlini bulacağını söyledi.

Osborne İngiliz basın kuruluşlarına yaptığı açıklamada, "Bu bizim için büyük bir karar ancak karşı karşıya olduğumuz mali durum dikkate alındığı nda, kesinlikle gerekli ve adil olduğunu düşündük" dedi.

Yeni uygulamayla, ebeveynlerden biri yılda 44 bin sterlinden fazla kazanıyorsa, aile çocuk yardımı alamayacak. İngiltere'de yeni karardan, ailelerin yüzde 15'inin, yani yaklaşık 1,2 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor.

İngiltere'de çocuk yardımı, çocukları olan tüm ailelere yap ılıyor ve yardımın ekonomiye maliyeti yılda 12 milyar sterlini buluyor.

Maliye Bakanı Osborne'un partisinin kongresinde yapacağı konuşmada ise, ülkenin bütçe açığının giderilmesi için hızlı adımlar atılması gerektiğini söylemesi bekleniyor. Osborne'un, herhangi bir gecikmenin en çok yoksulları vuracağı ve ülkeyi on yıl sürebilecek bir borç dönemine sürükleyeceği uyarısında bulunması öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron da çarşamba günü partisinin kongresinde konuşacak.

Ülkede, geçen naftalarda da koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'nin ve muhalefetteki İşçi Partisi'nin yıllık kongreleri yapılmıştı. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 21:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan
hakan - 10 yıl Önce

başbakan haklıymış...bizi teğet geçmiş...

banner39

banner50

banner47

banner48