İngiltere'de 'çocuk felci' alarmı: Çocuklara aşı yapılması önerildi

İngiltere'nin başkenti Londra'da kanalizasyonlarda çocuk felcine neden olan virüsün tespit edildi. Alarma geçen sağlık yetkilileri, kentteki 1 ila 9 yaş arasındaki tüm çocuklara çocuk felci aşısı yapılmasını önerdi.

Avrupa 10.08.2022, 17:47
İngiltere'de 'çocuk felci' alarmı: Çocuklara aşı yapılması önerildi

İngiltere'nin başkenti Londra'da geçtiğimiz aylarda kanalizasyon şebekesinden alınan örneklerde 116 kez çocuk felci virüsü tespit edilmesiyle sağlık yetkilileri alarma geçti.

Yetkililer henüz onaylanmış bir vaka olmamasına rağmen önümüzdeki 4 hafta içinde 1 ila 9 yaş aralığındaki tüm çocuklara çocuk felci aşısı yapılmasını önerdi.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) ile birlikte çalışan İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından yapılan açıklamaya göre, çocuk felci virüsü Londra'nın Barnet, Brent, Camden, Enfield, Hackney, Haringey, Islington ve Waltham Forest gibi ilçelerindeki kanalizasyon örneklerinde tespit edildi.

Londra'daki çocuklar için hızlı bir aşı programı başlatmanın önemli olduğu vurgulandı.

"Virüs insanlar arasında yayılmış olabilir"

Tespit edilen örneklerin çoğunun çocuk felcinin güvenli türünden olduğu, ancak birkaçının tehlikeli olacak kadar mutasyona uğradığı ve virüsün insanlar arasında yayılmış olabileceği bilgisi verildi.

UKHSA'dan Epidemiyolog Dr. Vanessa Saliba, "Londra'da 1 ila 9 yaşındaki tüm çocukların şimdi bir doz çocuk felci aşısı olması gerekiyor." diyerek, aşı olan nüfusun çoğunluğu için riskin düşük olduğunu ancak ebeveynlerin çocuklarının tam olarak aşılanmasını sağlamasının hayati olduğunun altını çizdi.

Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Steve Barclay da şu ana kadar çocuk felci vakası olmadığını açıklayarak, "Hiç kimseye virüs teşhisi konmadı ve daha geniş nüfus için risk düşük" dedi.

Virüsün belirtileri neler?

Yetkililer, virüsün erken belirtileri arasında yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, karın ağrısı, kas ağrısı ve genel olarak hasta hissetmek gibi semptomların olduğunu belirtti.

Acil aşılama kampanyasıyla yaklaşık 1 milyon çocuğa aşı sunulacağını tahmin eden yetkililer, çocukların aşı olması için ailelerin aile hekimleri tarafından bilgilendireceğini aktardı.

İngiltere'de çocuk felci virüsü en son 1984'te tespit edildi

Acil aşılama ile herhangi bir çocuğun virüse yakalanma ve felç olma riskinin azaltılması, virüsün yayılmasını önlemek üzere bağışıklık seviyelerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

İngiltere'de çocuk felci virüsü en son 1984'te tespit edilmiş, ülkenin 2003 yılında virüsten tamamen arındırıldığı ilan edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?