banner39

banner35

İngiltere'de testlerde hata! 1300 kişinin Kovid-19 test sonuçları yanlışlıkla pozitif verildi

İngiltere Sağlık Bakanlığı, Ulusal Sağlık Servisi'ne (NHS) bağlı test ve izleme sisteminde kaynaklanan bir hatadan dolayı, bin 300'den fazla kişiye yanlışlıkla Kovid-19 testlerinin pozitif olduğunun söylendiğini açıkladı.

Avrupa 28.11.2020, 18:20 28.11.2020, 18:25
İngiltere'de testlerde hata! 1300 kişinin Kovid-19 test sonuçları yanlışlıkla pozitif verildi

Bakanlığın bir sözcüsü konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "NHS sisteminde kaynaklanan bir hatadan dolayı, 19 ile 23 Kasım arasında yapılan bin 331 testin sonucunun yanlışlıkla pozitif olduğunu açıkladık. Fakat bir grup test kitinde çıkan sorunlar nedeniyle söz konusu testler geçersiz sayıldı" ifadelerini kullandı.

Yetkililer, yanlış test sonucu alanlarla irtibata geçildiğini, ve kendilerinden yeniden test yaptırmaları istendiğini ifade etti.

Açıklamada, soruna yol açan laboratuvar hatasının "münferit bir olay" olduğu ve hatanın neden kaynaklandığının soruşturulduğu belirtildi.

İngiliz hükümeti, salgınla mücadele için başlattığı genişletilmiş kitle test programı için fazladan 9,3 milyar dolar kaynak sağladığını açıklamıştı.

NHS'nin test ve izleme sistemi, daha önce de yaşadığı sorunlardan dolayı sağlık uzmanları tarafından eleştirilmişti. Hükümet sistemde bazı aksaklıkların yaşadığını kabul etmişti.

İngiltere'de aşıdan sorumlu bakan atandı

Diğer taraftan, hükümet aşı sürecinin en iyi şekilde yönetilebilmesi için aşıdan sorumlu bir bakanlık kurduğunu açıkladı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Nadhim Zahawi'yi bu göreve atadığın duyurdu. 53 yaşındaki Zahawi, bu göreve getirilmede önce iş dünyasından sorumlu bakan yardımcısıydı.

Zahawi, 2 Haziran 1967'de Bağdat'ta Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz 9 yaşındayken ailesi ile birlikte İngiltere'ye yerleşti.

Kaynak: EURONEWS

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?