banner15

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond Körfez turunda

Hammond, cuma günü Viyana’da katılacağı Suriye toplantısı öncesinde Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerini'ni kapsayan Körfez turuna çıktı

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond Körfez turunda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, cuma günü Viyana’da katılacağı Suriye toplantısı öncesinde Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerini'ni kapsayan Körfez turuna çıktı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Hammond, bölgesel güvenlik ve “aşırılıkla mücadele” gündemli Körfez turu kapsamında Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret edecek.

Hammond’un bu ülkelerdeki muhataplarıyla, Viyana’da 30 Ekim’de yapılacak görüşmeler öncesinde Suriye krizini de ele alacağı bildirildi.

Hammond’un bölge liderleriyle İngiltere ve Körfez ülkelerinde ulusal güvenliğin sağlanmasına yönelik işbirliğini ele alacağı belirtilen Dışişleri açıklamasında, “aşırılık” sorununun da gündeme geleceği kaydedildi.

Yemen’de devam eden ihtilafın da ele alınacağı belirtilen görüşmelerde, Hammond’un İngiltere’nin ulusal güvenliğinin, bölgenin güvenliğiyle yakından ilgili olduğunu vurgulayacağı ve bu kapsamda da ülkesinin Körfez’deki askeri varlığını sürdürme kararlılığının altını çizeceği ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Hammond’un cuma günü de Rusya, ABD, İran, Suudi Arabistan, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün, Almanya, Fransa, Mısır ve İtalya’nın katılımıyla Avusturya'nın başkenti Viyana’da gerçekleşmesi beklenen Suriye toplantısına katılacağı bildirildi.

Hammond’un hafta sonu da Bahreyn’de Uluslararası Stratejik İncelemeler Enstitüsü’nün düzenlediği Manama Diyalogu güvenlik zirvesinde bir konuşma yapacağı açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 17:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35