banner39

İngiltere ile İspanya arasındaki Cebelitarık krizi sürüyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, sorunun siyasi yollarla çözülmesini ve İspanya'nın gerginliği tırmandırmamasını istiyor

Avrupa 06.08.2013, 13:51 06.08.2013, 13:51
İngiltere ile İspanya arasındaki Cebelitarık krizi sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İspanya ve ülkesi arasında Cebelitarık'la ilgili devam eden gerginliğin siyasi yollarla çözülmesi ve İspanya'nın gerginliği artırmaması gerektiğini söyledi.

Hague, yaptığı açıklamada, "İspanya'nın baskısını arttırdığı bu dönemde, Cebelitarık halkıyla ülkesinin omuz omuza durduğunu" vurgulayarak, İspanya'ya gerginliği tırmandırmama çağrısında bulundu.

İngiltere, İspanyol yetkililerden İspanya-Cebelitarık sınırında uzun araç kuyruklarına neden olan güvenlik aramalarına son vermesini istiyor.

İki ülke arasındaki gerginlik, İspanyol balıkçıların Cebelitarık açıklarında avlanmalarının engellendiği iddiasıyla başlamıştı. Cebelitarık yetkilileri, denize yerleştirdikleri dev beton bloklarla doğal hayatın korunmaya çalışıldığını söylemiş, İspanyol yetkililer ise bloklarla balıkçılığın engellendiğini savunmuştu.

Bunu üzerine İspanya, Cebelitarık'a geçişlerden 50 avro ücret almayı, ayrıca İspanya'da gayrimenkul sahibi binlerce İngiliz'le ilgili vergi soruşturması başlatılmasının planladığını bildirmişti.

SON 50 YILDA İKİ REFERANDUM

Üç yüz yıl boyunca İngiltere'nin egemenliğinde olan Cebelitarık'ta 30 bin kişi yaşıyor ve ekonomisi, off shore bankacılığı, internet üzerinden kumar ve turizmle işliyor. İspanya'nın güneyinde bulunan 6,7 kilometrekarelik kara parçasının kime ait olduğu İspanya ile İngiltere arasında kimi zaman tartışmaya ve gerginliğe neden oluyor.

İspanya, 1713 Utrecht Barış Anlaşması ile Cebelitarık'ı İngiltere'ye vermişti. 1950'li yıllarda ise İspanyol General Francisco Franco, Cebelitarık'ın İspanya'nın egemenliğinde olduğunu savunmuş ve 13 yıl boyunca İspanya'nın Cebelitarık sınırını kapatmıştı. 1967 ve 2002 yıllarında yapılan iki referandumla Cebelitarık halkına "İngiliz egemenliğinde kalmak isteyip istemedikleri" sorulmuş ve çoğunluk İngiliz egemenliğini tercih etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?