banner39

İngiltere internete kısıtlamayı tartışıyor

İngiltere'de gençleri şiddete teşvik eden sitelerin erişiminin durdurulması için çalışmalar yapılıyor

Avrupa 11.02.2014, 08:09 11.02.2014, 08:11
İngiltere internete kısıtlamayı tartışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'deki koalisyon hükümeti, şiddet içerikli videoların bulunduğu internet sitelerini engellemeyi planlıyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığının, yurt dışından yüklenen şiddet içerikli görüntülere erişimin sağlanmaması için internet şirketleriyle görüşmeler yürüttüğü kaydedildi. Planların, Göçten Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine yeni getirilen eski Güvenlik Bakanı James Brokenshire tarafından hazırlandığı bildirildi. 

İngiliz hükümeti tarafından yapılan açıklamada Suriye'den Birleşik Krallık topraklarına dönen kişilerin, gençler üzerinde olumsuz etki oluşturdukları öne sürülerek bunlar tarafından hazırlanan sitelerin de engelleneceği ifade edildi. 

Mevcut uygulamaya göre, polis ve Kraliyet Savcılığı internete yüklenmiş videoların kaldırılmasını talep edebiliyor. Bu çerçevede Şubat 2010'dan bu yana, "terörizm içerikli" olduğu belirtilen 21 binden fazla içeriğin kaldırıldığı kaydediliyor.

Polis veya savcılığın yasa dışı olduğunu belirlediği içerik, okullar ve hastaneler gibi kamu kuruluşlarında engelleniyor. Ancak yürürlükteki uygulamaya göre, sıradan kullanıcılar bu kapsamda bulunmuyor.

Yetkililer, kaynağı yurt dışında olan sitelere karşı harekete geçmenin zorluğuna dikkat çekiyor. İngiliz basını eski Güvenlik Bakanı Brokenshire'ın, "Yurt dışından yüklenen fakat Birleşik Krallık yasalarına aykırı olan materyallerin daha iyi kısıtlanmasına çalışacağız ve aile dostu filtrelere dahil edilebilecek diğer zararlı içeriğin tanımlanmasına yardımcı olacağız" ifadesine yer verdi. 

banner53
Yorumlar (1)
Tarkan 7 yıl önce
Yetişkin içerikler,tehlikeli içerikler dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde zaten yasaktır.Aslında yasaktan ziyade tavsiye edilmez,kullanıcı uyarılır.Kanuna aykırı - suç içeren içeriğe ise adli işlem yapılır.Bizdeki gibi global siteleri erişime engellenme diye bir keyfi uygulama yoktur.Çünkü yetkililerde bilirler ki ne kadar erişime engellenirse engellensin o sitelere girebilmek mümkündür. www.tarkant.com
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?