banner15

İngiltere Irak raporunu erteledi

Irak işgaliyle ilgili İngiltere'de yapılan soruşturmayla ilgili raporun açıklanması bir yıl sonraya ertelendi

İngiltere Irak raporunu erteledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de, Irak savaşına girme nedeniyle savaştan sonraki politikaların masaya yatırıldığı, "Irak Soruşturması"yla ilgili raporun 2016 yılı ortalarında açıklanacağı duyuruldu.

Soruşturmayı 2009-2011 yıllarında 18 ay boyunca yürüten ve soruşturma raporunu kaleme alan emekli bürokrat Sir John Chilcot, iki milyon kelimelik raporun Nisan ayında tamamlanacağını ve iki aylık ulusal güvenlik kontrolününün ardından, açıklanacağını kaydetti.

İngiltere Başbakanı David Cameron'a gönderdiği mektupla raporun açıklanma zamanını duyuran Chilcot, raporun 18 Nisan 2016 tarihine kadar tamamlanacağını ve daha sonra ulusal güvenlik kontrolünün yapılacağını belirtti.

Sir Chilcot mektubunda, "Ulusal güvenlik kontrolünün ardından, raporun yayınlanması için Haziran ya da Temmuz ayında bir tarihe karar verilebilir" ifadelerini kullandı.

ERTELEME ELEŞTİRİLİYOR

İngiltere Başbakanı Cameron raporun açıklanma süresinden dolayı hayal kırıklığı yaşadığını ve süreci hızlandırmak için kaynak teklif ettiğini belirtti.

Son üç yıldır açıklanması beklenen rapor, ABD'nin eski Başkanı George W. Bush ile İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair arasında Irak'a ilişkin telefon görüşmelerinin dökümleri ile yazışmaların yayımlanmasına İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın izin vermemesi nedeniyle ertelenmişti. Geçen yıl yaz aylarında ise bu belgelerin bir kısmının kamuoyuyla paylaşılacağı duyurulmuştu.

Belgeler arasında, Blair ile Bush'un Irak savaşıyla ilgili 25 notunun ve 130'dan fazla görüşmesinin yer aldığı tahmin ediliyor.

İngiltere'de Kasım 2009'da başlatılan "Chilcot soruşturmasında", İngiltere'nin 2003'teki Irak savaşına katılma kararının kilit isimlerinden eski Başbakan Blair başta olmak üzere çok sayıda politikacı, bürokrat, diplomat ve yetkili ifade vermişti.

BLAIR ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair Irak savaşında hata yaptıklarını kabul ederek özür dilemişti. CNN Europe'a konuşan Blair,  2003 yılında Saddam'ın devrilmesinden sonra bölgede istihbarat ve planlama hatası yaptıklarını kabul etmişti.

Blair, 2003’te ABD önderliğinde gerçekleştirilen Irak işgalinde yapılan “hatalardan” dolayı üzgün olduğunu söylemiş, buna rağmen Saddam Hüseyin’i devirdikleri için pişman olmadığını ifade etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 16:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35