banner39

İngiltere Irak'tan kaçırılan tarihi eserleri iade etti

İngiltere'nin ünlü müzesi British Museum, Irak'a ait yüz elli altı tarihi eseri iade etti. Bazılarının yaklaşık 4 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen eserlerin Irak'ın Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgali sırasında ele geçirildiği ve organize satıcılar aracılığıyla Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçırıldığı tahmin ediliyor.

Avrupa 31.08.2019, 11:55
İngiltere Irak'tan kaçırılan tarihi eserleri iade etti

İade edilen kil tabletlerin tarihin ilk yazı örneklerinden olduğu belirtiliyor. Tabletlerin çoğunu Irisagrig adlı yere ait idari arşivlere kayıtlı ekonomiyle ilgili yazılar oluşturuyor. Eserler arasında ayrıca Eski Babillilerden kalma hukuki ve okula ait metinler bulunuyor. Matematiksel bir metnin de tarımla ilgili olabileceği tahmin ediliyor.

British Museum, karaborsada yüzbinlerce Türk Lirası'na alıcı bulabileceği belirtilen eserlerin 2011 yılında İngiltere'ye yanlış beyanla sokulduğunu ifade ediyor.

Saddam'ın devrilmesinden bu yana on binlerce tarihi eser ülkeden kaçırıldı

Irak'ın Amerikan askerleri öncülüğündeki işgali döneminde Bağdat'taki Irak Ulusal Müzesi'nden 15 bin kadar eserin kaçırıldığı biliniyor. Ayrıca ülke çapındaki arkeolojik alanlardan binlerce eserin çalındığı tahmin ediliyor. Bu eserlerden yaklaşık 8 bini Irak'a iade edildi.

DEAŞ'ın ise 2014 yılında Irak'ta egemenlik kurduğu alanlardaki çok sayıda eseri yağmaladığı, birçoğunu da kaçırarak sattığı ve bir tahmine göre bu satışlardan elde ettiği yıllık karın 80 milyon Sterlin'i (yaklaşık 550 milyon Türk Lirası) bulduğu belirtiliyor.

Kaynak: EURONEWS

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?