banner39

İngiltere, Kıbrıs görüşmelerinden çekilebilir

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Kıbrıs konusunda kapsamlı bir arzu ettiklerini ve istenmedikleri taktirde görüşmelerden çıkabileceklerini söyledi

Avrupa 14.01.2016, 15:26 14.01.2016, 16:19
İngiltere, Kıbrıs görüşmelerinden çekilebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Kıbrıs barış görüşmelerinde garantörlük görevinin üstlenmelerinde özel bir çıkarlarının olmadığını, istenirse görüşmelerden çekilebileceklerini ifade etti.

Atina'yı ziyaret eden Hammond, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Son aylarda Kıbrıs'ı birçok kez ziyaret ettim ve her iki toplum mensuplarıyla görüştüm. Kıbrıs'taki bu anlaşmazlığın çözümüne yönelik önemli bir ilerlemeye yakın olduğumuz konusunda iyimserim. İngiltere'nin bu sistemin ya da ileriye yönelik herhangi başka bir sistemin sürdürülmesinde özel bir çıkarı bulunmadığını" ifade etti.

Gazetecilerin terör sorunu ve sığınmacı kriziyle ilgili sorularını cevaplayan Hammond, İngiltere'nin, terör saldırılarına maruz kalan her hükümetin ve halkın yanında olduğunu kaydetti. Hammond, sığınmacı krizinin ise kaynak ülkelerden göçmen akışının azaltılması ile çözümlenmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?