İngiltere kimyasal sattığını yalanladı

İngiltere hükümeti, Suriye'de isyanın başlamasından sonra bu ülkeye kimyasal silahla üretiminin yapılmış olabileceği iddialarını yalanladı.

İngiltere kimyasal sattığını yalanladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere hükümeti, Suriye'de isyanın başlamasından sonra bu ülkeye satılmasına izin verdiği bazı kimyasal maddelerin, sarin gazı ve benzer kimyasal silahların üretiminde kullanılmış olabileceği iddialarını yalanladı.

İskoçya'da yayınlanan Sunday Mail gazetesi, savaş başladıktan 10 ay sonra Suriye'ye potasyum florür ve sodyum florür ihracatına izin verildiğini öne sürdü.

Gazeteye göre lisanslar altı ay sonra, yani AB, Şam yönetimine karşı yeni yaptırımlar açıkladığında iptal edildi.

İskoçya İşçi Partisi ve İskoçya Ulusal Partisi'nin yerel milletvekilleri, iddiaların yarın açılacak olan İskoçya Meclisi'nde tartışılmasını istedi.

Buna karşılık ihracat lisansını verdiği belirtilen bakanlıktan yapılan açıklamada, aluminyum duş ürünleri ve diş macunu üretiminde kullanılmak üzere sözkonusu iki maddeye ihracat izni verildiği ancak bu ürünlerin Suriye'ye hiç gönderilmediği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün, Şam civarında 21 Ağustos'ta meydana gelen saldırıda sarin gazı kullanıldığını tespit ettiklerini söylemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 20:07
banner53
YORUM EKLE

banner39