banner15

İngiltere'nin Yemen'de silah vurgunu.. 6,2 milyar avroluk silaha izin

İngiliz hükümeti Yemen'i bombalayan Suudi liderliğindeki koalisyona 6.2 milyar Sterlinlik silah satışını onayladı.

İngiltere'nin Yemen'de silah vurgunu.. 6,2 milyar avroluk silaha izin

Yeni istatistiklere göre İngiltere, Suudi Arabistan liderliğindeki  koalisyonun Yemen'i bombalaması için 6,2 milyar dolar değerinde silah satışı için lisans verdi. İngiltere’de yapılan savaş jetleri, bombalar ve füzelerin Yemen'de kullanıldığına inanılıyor.

Hükümet rakamları, çatışmaların Mart 2015'te başlamasından bu yana dört yıl içinde Suudi liderliğindeki koalisyon üyelerine 6,2 milyar avro değerinde ihracat lisansı verildiğini gösteriyor.
Rakamlara 2017’de koalisyondan çekilmeden önce Suudi Arabistan’a 5.3 milyar sterlin, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 657 milyon sterlin, Mısır’a 85 milyon sterlin, Bahreyn’e 72 milyon sterlin, Kuveyt’e 40 milyon sterlin ve Katar’a 142 milyon sterlin dahil.
Silah Ticaretine Karşı Kampanya (Caat) grubu, gerçek toplamın “çok daha yüksek olması muhtemel” olduğunu söyledi, çünkü Suudi kuvvetlerinin kullandığı birçok bomba ve füze, halka açık bir arıza sunmayan ayrı bir lisanslama sistemi tarafından onaylandı.
Caatlı Andrew Smith, “Yemen'in Suudi liderliğindeki bombardımanında binlerce insan öldürüldü, ancak bu, silah satıcılarını caydırmak için hiçbir şey yapmadı. Bombalama, dünyanın en kötü insani krizini yarattı ve Downing Caddesi'nin karmaşıklığı ve desteği olmadan mümkün olamazdı. Bu silah satışları ahlaksız ve yasadışı. ” ( Downing Caddesi Londra'da, İngiltere Başbakanı ve Şefin Şansölyesi'nin resmi konutlarını ve ofislerini barındıran bir caddedir. )


 Suudi liderliğindeki bombalama, 8 binden fazla sivilin ölümüne yol açarken ölümcül bir kolera salgını sürdü ve Birleşmiş Milletlerin dünyadaki en kötü insani kriz olarak adlandırdığı açlığı kıtlığa yol açtı.  


Şubat ayında ülkeler yardım için 2.6 milyar dolar vaadinde bulundular, ancak BM'nin Yemen insani koordinatörü Lise Grande, bunun yarısından azının ödendiğini söyledi. BM, 34 kilit yardım programından sadece üçünün yıl için finanse edildiğini ve önümüzdeki iki ay içinde 22 “hayat kurtaran” programın kapanması gerektiğini söyledi.

Grande, "Söz verilen fonlar için çaresiziz. Para gelmediğinde insanlar ölür," dedi. “ Bir ailenin gözlerine bakmak ve yardım edecek paramız olmadığını söylemek kalp kırıcı.”

Kaynak: independent, www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 08:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48